Mezi linuxovými distribucemi je už po nějakou dobu jednoznačnou jedničkou. Pokud by vás na první dobrou napadl Ubuntu, nebudete daleko od pravdy. Realita je ale přeci jen trochu jiná: MX Linux je ještě žádanější.
Čísla, která ukazují na MX Linux jako na nejstahovanější linuxovou distribuci, pocházejí ze statistik serveru Distrowatch.com. Udržuje dlouhodobý přehled stahovaní jednotlivých verzí Linuxu a na základě sledovaných dat sestavuje i žebříček oblíbenosti.
Skutečné instalace to neodráží a ani nemůže, ale i tak je počet stažení jednotlivých verzí docela zajímavým ukazatelem oblíbenosti a zájmu mezi uživateli. MX Linux je zkrátka buldozer a není pochyb, že na jeho dlouhodobém vedení něco musí být.
Skromné nároky na hardware, tenký desktop a solidní základ
Ve srovnání s jinými desktopovými operačními systémy je MX Linux skutečně minimalistický. Stažený soubor zabere přibližně 2 GB. Pro srovnání: u Linuxu Mint je to cca 2,8 GB a 64bitové Ubuntu zabere dobrých 5 GB.
Jako desktop se používá Xfce, což je volba, která je velmi šetrná vůči zdrojům. Alternativní verze MX Linuxu s KDE desktopem je k dispozici také.
V aktuálním MX Linuxu 23.4 „Libretto“ je nainstalováno prostředí Xfce 4.18, alternativně je k dispozici KDE Plasma. MX Linux 23.4 však není od základu zcela přepracovanou novinkou. Systém je postavený na bázi Debianu 12.7.
MX Linux také obsahuje prvky antiX, takž jej můžete používat i v "živém" režimu čili bez nutnosti instalace. A to je dobrá kombinace: tenký desktop a dobré využití dostupného hardwaru. Praktické to je také pro případy seznámení se se systémem, kdy si nechcete narušovat instalaci základního systému na svém počítači.
Jaké nové funkce přináší linuxový uživatelský favorit?
Z hlediska výbavy nelze MX Linuxu nic vytknout. Distribuce se dodává s veškerým softwarem, který potřebujete ke své práci. Pokud byste si chtěli systém pouze otestovat, dá se jednoduše spustit v režimu živého systému ("live system"). Nemusíte při tom nijak zasahovat do stávajícího systému ani instalovat soubory na pevný disk počítače.
MX Linux také bezproblémově běží ve VirtualBoxu. Hlavní panel je umístěný na levém okraji obrazovky. Nováčci v Linuxu, kteří přecházejí z Windows, jistě ocení, že je k dispozici klasická nabídka Start.
Nová verze 23.4 kromě aktualizace na Debian 12.7 obsahuje i další nové funkce a opravy chyb. Updatována byla také jádra a v různých oblastech systému byla použita další vylepšení a opravy.
V návaznosti na předchozí verzi uživatelé dostanou mimo jiné Firefox, GIMP, Thunderbird nebo VLC. Součástí výbavy je také kancelářská sada LibreOffice, a to také včetně všech potřebných bezpečnostních aktualizací.
Bonusy, které každého jistě potěší
Šikovná je sada nástrojů MX Tools, která velmi usnadňuje správu. K dispozici je funkce pro živou opravu jádra (Live-Kernel-Patcher), čistící nástroj, ale i tweakovací program pro ladění systému. Je toho samozřejmě více a utility jsou přehledně rozděleny do skupin.
Vývojáři se také věnovali instalačnímu programu MX, který například kontroluje sílu hesla a graficky ji prezentuje. Instalace není tak uživatelsky vstřícná, jako v případě Ubuntu nebo Linuxu Mint, nicméně systém lze vcelku bez problémů instalovat, a to během krátkého času.
Zdroj: 9to5Linux, MXLinux.org