Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: Odstraňte skrytý malware volně dostupným antivirem od Microsfotu, o kterém jste možná ani neslyšeli

Pavel Trousil 30.07.2023

Počítač, který se najednou chová podezřele, může být infikován malwarem. To musíte co nejdříve prověřit a případně se škodlivého softwaru rychle zbavit. Nemusíte kvůli tomu nakupovat drahý antivir. Můžete si stáhnout zdarma Safety Scanner od Microsoftu.

Podezření na přítomnost malwaru v počítači musíte urychleně prověřit. Potenciálně zavirovaný počítač byste ale měli co nejprve odpojit od internetu. Proto si antivir pro jistotu stáhněte na jiném počítači. Použit můžete Safety Scanner (bezpečnostní skener) od Microsoftu.

safety-nahled

Počítač můžete prověřit na přítomnost malwaru pomocí nástroje Safety Scanner od Microsoftu. | Zdroj: screenshot Safety Scanner

Tento nástroj nehlídá počítač na pozadí, ale používá stejný engine a virové signatury jako bezpečnostní program Microsoft Defender, který je součástí systému Windows. Aby nikdo nepoužíval zastaralou verzi skeneru, funguje vždy maximálně deset dní po stažení. Proto si vždy pro jistotu stáhněte aktuální verzi – není taj objemná (má cca 150 MB).

Zkopírujte si stažený soubor "msert.exe" na USB flash disk. Poté jen připojte k infikovanému počítači. Spusťte nástroj poklepáním na EXE soubor. Přijměte licenční podmínky a dvakrát klikněte na tlačítko "Další". Proveďte kompletní kontrolu pomocí "Full scan". Jak rychlé skenování ("Quick scan") nejdůležitějších oblastí počítače, tak cílené skenování ("Customized scan | Choose Folder") neprohledá viry všude.

safety2-nahled

Tentokrát to dobře dopadlo. | Zdroj: screenshot Safety Scanner

Nástroj lze ovládat také prostřednictvím příkazového řádku. Za tímto účelem otevřete okno příkazového řádku systému Windows s právy správce, přejděte do složky se souborem "msert.exe" a zadejte příkaz "msert /f:y". Tím se spustí kompletní kontrola a okamžitě se odstraní veškerý nalezený škodlivý software.

ZdrojMicrosoft Safety Scanner Download


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud