Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip pro vyšší bezpečnost na internetu: zkontrolujte si nastavení sledování v prohlížeči a jak zjistit různá hesla

redakce 12.12.2022

Nadace Electronic Frontier Foundation (EFF) vytvořila online test „Cover Your Tracks“, pomocí kterého si můžete sami ověřit, jak dobře nebo špatně váš prohlížeč chrání vaše soukromí při surfování po internetu. NirSoft nabízí užitečný nástroj, který přečte hesla například ze starého pevného disku.

Kapitoly článku

Ověření ochrany soukromí v prohlížeči je velmi snadné, nicméně vyžaduje alespoň základní znalost angličtiny. Otevřete v prohlížeči stránku coveryourtracks.eff.org a klikněte na „TEST YOUR BROWSER“. Chcete-li získat realističtější výsledek, ponechte zaškrtnuté políčko „Test with a real tracking company“ (testovat se skutečnou sledovací společností).

coveryourtracks

Sledování na webu: zda máte správně nastaven prohlížeč proti sledování si můžete ověřit. | Zdroj: CoverYourTracks

Následně stránka otestuje váš internetový prohlížeč pomocí několika triků. Výsledkem je buď „you are not protected against tracking“, tedy nejste chráněni proti sledování, nebo „you have strong protection“ – máte silnou ochranu. Tabulka pak ukazuje, zda prohlížeč blokuje reklamu nebo neviditelné sledovací zařízení a zda přenáší unikátní otisk „unique fingerprint“. Druhá možnost je špatná, protože vás při surfování snáze identifikují.

Jak zjistit hesla, sériová čísla a klíče k Wi-Fi

extpassword

Hesla a čísla: šikovný nástroj ExtPassword vám z počítače zjistí hesla a sériová čísla. | Zdroj: NirSoft/ExtPassword!

Programátor Nir Sofer vyvinul nový nástroj, s jehož pomocí lze přečíst hesla například ze starého pevného disku. ExtPassword nevyžaduje instalaci. Stáhněte si a rozbalte ZIP archiv do zvolené složky. Potom připojte pevný disk, který chcete programem prozkoumat, a klikněte pravým tlačítkem myši na soubor „ExtPassword.exe“. Z nabídky vyberte možnost „Spustit jako správce“.

Nástroj se spustí a zobrazí se okno s nastavením „Options“. V řádku „External Drive Path“ zadejte cestu k externímu disku, případně ještě heslo a volbu potvrďte tlačítkem „OK“. Chvíli trvá, než ExtPassword zobrazí seznam hesel uložených například v prohlížečích a poštovních programech. Kromě toho jsou ve Windows uložena sériová čísla, klíče k Wi-Fi sítím, a dokonce i bezpečnostní otázky. Poté stiskněte klávesy [Ctrl] + [A], abyste vybrali všechny položky, a výběrem možnosti „File | Save Selected Item“ je uložte jako TXT soubor.

Zdroj: CoverYourTracksNirSoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud