Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip pro Windows 10: jak obejít výzvy k používání Microsoft účtu

Jiří Palyza 10.06.2021

Microsoft to už delší dobu myslí vážně a chce donutit uživatele, aby se přihlašovali prostřednictvím Microsoft účtu. Uživatelé Windows 10 si doposud mohli vybrat mezi Microsoft účtem a místním přihlášením.

Stále více provozovatelů služeb nutí své uživatele, aby si u nich vytvořili svůj účet ještě před tím, než si je budou chtít vyzkoušet. Microsoft není výjimkou. Pokud chcete používat některé z funkcí systému, musíte se k počítači přihlásit prostřednictvím Microsoft účtu. Alternativa, místní přihlášení, je už dlouho dobře skrytá.

Každý, kdo si čerstvě nainstaluje Windows 10, je nejprve vyzván, aby se ke svému počítači přihlásil prostřednictvím účtu Microsoft. Firma Microsoft tuto změnu zatím implementovala pouze pro systém Windows 10 Home. Uživatelé verze Pro se mohou ještě stále přihlašovat pomocí místního účtu. Microsoft ale neprosazuje vytvoření účtu pouze pro nové instalace a upgrady. Stále častěji systém vybízí k vytvoření Microsoft účtu zobrazením oznámení přes celou obrazovku, které k tomu uživatele přesvědčuje.

Místní účet ve Windows 10 si ale můžete vytvořit i nadále, a to i navzdory nepříjemnému tlaku Microsoftu na vytvoření Microsoft účtu. Má to i své výhody.

Lokální účet versus Microsoft účet: co se skrývá v pozadí

windows10account10

Microsoft účet je prosazován také v Nastavení Windows. | Zdroj: Windows 10

Na prosazování Microsoft účtu není v zásadě nic špatného – díky možnostem synchronizace přináší do systému Windows 10 přihlašování prostřednictvím účtu Microsoft užitečné funkce. V mnoha případech je i lépe zabezpečené, než místní účty. Mnoho uživatelů však stále místní účet potřebuje. Například přihlášení prostřednictvím Microsoft účtu a synchronizace s účtem v doméně je zbytečně složitá.

Pokud se tedy chcete ať už doma nebo v práci přihlásit do domény, a tím mít přístup k síťovým prostředkům, musíte nejprve provést změny v registru – to je nepříjemné a pro méně zkušené uživatele může představovat i jisté riziko. Místní účet je také lepší volbou z hlediska ochrany osobních údajů.

Co s tím

windows20account10

Nervující vybízení systému k vytvoření Microsoft účtu lze deaktivovat. | Zdroj: Windows 10

Uživatelé, kteří se s popsaným problémem setkali při instalaci nového systému, si mohou snadno pomoci. Pokud před nastavením účtu nebo v průběhu procesu jeho nastavení odpojíte internet, zobrazí se opět položka nabídky »Místní účet«, který si tak bez dalších oznámení můžete nerušeně nastavit.

Pokud chcete deaktivovat oznámení přes celou obrazovku, přejděte v Nastavení Windows do části »Systém« a zde zvolte položku »Oznámení a akce«. V zobrazeném okně zrušte zaškrtnutí u položky »Navrhovat způsoby, jak dokončit nastavení mého zařízení pro maximální využití Windows«.

Pokud byste si přáli přístup k více možnostem konfigurace Windows 10 anebo chcete mít více pod kontrolou své soukromí v systému, mohou vám v tom pomoci různé "tweakovací" nástroje. Raději ale opatrně při jejich používání, abyste si fungující systém nenarušili.

ultimatewindowstweaker-logo

Ultimate Windows Tweaker for Windows 10 v4.8

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj optimalizuje Windows 10 a nabízí také mnoho nastavení v oblasti ochrany osobního prostoru.

Stáhněte si
tweakpower-logo

TweakPower 1.154

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí freewarového nástroje TweakPower můžete optimalizovat a ladit svůj systém několika málo kliknutími.

Stáhněte si
syshardener-logo

SysHardener 1.5

CHIP hodnotí Dobrý

Po nové instalaci Windows je dobré systém kompletně zabezpečit. Freewarový SysHardener je k tomu dobrou zbraní.

Stáhněte si

 

Nátlak asi není dobrý způsob

Snaha přimět uživatele, aby si vybrali atraktivnější možnosti využívání svého účtu, je vcelku oprávněná. Mělo by to být ale realizováno odpovídajícími požadavky. Jako uživatel Windows 10 se nechci vzdát svého místního účtu, zvlášť pokud k tomu musím vynaložit nějaké úsilí navíc. Neustálá obtěžující celoobrazovková oznámení mě k tomu nepřesvědčí.

Z hlediska soukromí Microsoft ale také není zrovna transparentní a asi se nenajde příliš uživatelů, kteří by dobrovolně a aktivně chtěli připojovat svůj počítač k online účtu. V případě domény je to ale něco jiného. Tam bývají pravidla ochrany a bezpečnosti jasná.

Vzhledem k tomu, jak problematiku účtů Microsoft v současnosti uchopil ale nelze očekávat, že by uživatelé k Microsoft účtům houfně přecházeli.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme