Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: skrytá, ale užitečná klávesová zkratka ve Windows – jak rychle spustíte program s právy správce?

Jiří Palyza 19.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud čas od času potřebujete ve svých Windows provést nějaké změny, setkáte se s požadavkem na spuštění odpovídajícího nástroje či nastavení s právy správce. Je to ale mnohem jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Použijte šikovnou klávesovou zkratku.

Kapitoly článku

Windows se některým operacím ve svém prostředí brání. Ať už jde o spouštění anebo instalaci nových programů, případně změny v některých jeho nastavení, známou překážkou jsou takzvaná práva správce systému. Přestože můžete už být do systému přihlášeni jako správce a disponujete příslušným heslem, abyste mohli v systému provádět změny, musíte mnoho programů výslovně spustit s právy administrátora.

Většina uživatelů Windows by jistě šla standardní cestou prostřednictvím tlačítka Start. V rozbaleném seznamu aplikací pak lze kliknout na tu, kterou potřebujeme, a pak už stačí jen kliknout pravým tlačítkem myši. V rozbalené nabídce jdeme na "Další" a konečně "Spustit jako správce".

Mnohem rychlejší je ale jednoduchá kombinace kláves – klávesová zkratka. Její pomocí programy s právy administrátora spustíte bleskem. Tento trik se vyplatí zejména v případě, kdy často pracujete s klávesnicí anebo se s potřebou spouštět aplikace s právy admina setkáváte ve zvýšené míře.

Spusťte program s právy správce rychlostí blesku: jak na to

Spuštění programu s právy správce ve Windows 11
Programy v režimu správce můžete spustit jednoduchým trikem. A nemusíte k tomu chodit oklikou přes nabídku Start.
Zdroj: Windows 11

Místo kontextové nabídky pro spuštění zvolené aplikace s právy správce můžete postupovat mnohem rychleji. Stačí při spouštění programu klávesou Enter nebo klepnutím myši současně podržet klávesovou kombinaci [Ctrl]+[Shift].

Klávesovou kombinaci lze vyžít i v okně pro spouštění programů. To si otevřete klávesovou zkratkou [Windows]+[R]. Do pole "Otevřít" poté zadáte název aplikace, kterou chcete spustit v režimu správce, například příkazový řádek "cmd", a poté stisknete klávesovou kombinaci [Ctrl]+[Shift]+[Enter]. Příkazový řádek se spustí s právy administrátora.

Při tomto kroku ještě zpravidla zasáhne ochranný mechanismus Windows, který má název "Řízení uživatelských účtů" (UAC – User Account Control). Projeví se to tak, že při spouštění programů s právy správce se zobrazí dialogové okno, ve kterém budete vyzváni k zadání administrátorského hesla, případně budete muset potvrdit, zda skutečně chcete provést změny v systému. Tento ochranný krok ale jde deaktivovat.

Jak odpojím potvrzovací okno Řízení uživatelských účtů

Okno Řízení uživatelských účtů ve Windows
Účelem Řízení uživatelských účtů je mimo jiné zabránit nechtěným změnám v systému. Okno se dá odpojit. Není to ale doporučené.
Zdroj: Windows 11 / Nastavení Řízení uživatelských účtů

Systém Řízení uživatelských účtů plní ve Windows důležitou funkci: brání programům v samostatném provádění systémových změn. Sice to zvyšuje bezpečnost, ale je to mezikrok, který zdržuje a při častém zobrazování i obtěžuje.

Mohlo by vás zajímat

Pokud chcete tuto funkci vypnout, postupujte následujícím způsobem:

  • stiskněte [Windows]+[X] a v zobrazeném přehledu zvolte položku "Systém",
     
  • do editačního pole vlevo nahoře vložte "Řízení uživatelských účtů" a klikněte na zobrazenou položku "Změnit nastavení nástroje Řízení uživatelských účtů",
     
  • chcete-li kontrolu uživatelských účtů zcela vypnout, nastavte posuvník v zobrazeném okně na nejnižší úroveň,
     
  • nakonec uložte nastavení potvrzením "OK".

Toto nastavení se ale nedoporučuje, protože představuje bezpečnostní riziko pro váš počítač. Řízení uživatelských účtů byste proto měli vypínat pouze když to potřebujete a jen dočasně.

Zdroj: Microsoft, Pureinfotech


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud