Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: Využijte svůj chytrý telefon jako hlukoměr

Pavel Trousil 26.06.2023

Dříve bylo potřebné specializované zařízení, dnes si poměrně spolehlivě můžete změřit hlučnost pomocí mobilního telefonu a příslušené aplikace, například aplikace Sound Meter – Zvukoměr. Stačí si ji stáhnout z obchodu s aplikacemi.

Hluk způsobuje nejen stres, ale i nemoci. Jak hlasitý je ale ve skutečnosti sousedova sekačka, fukar na listí, nebo hudba z vedlejší místnosti? V dnešní době lze takové otázky snadno zodpovědět pomocí chytrého telefonu, i když naměřené hodnoty pravděpodobně nebudou stoprocentně přesné. Rozhodně však mohou poskytnout důležité prvotní informace o hladině obtěžování.

screenshot-20230623-141517-sound-meter-nahled

Aplikace Zvukoměr pro měření hlučnosti. | Zdroj: screenshot aplikace Sound Meter

Aplikace Sound Meter je nejen zdarma, ale je také k dispozici pro systémy Android a iOS v příslušných obchodech s aplikacemi. Po instalaci je třeba ji krátce zkalibrovat. Za tímto účelem vyhledejte tichou místnost a klepněte na "Calibrate". Aplikace poté zobrazí aktuálně naměřené hodnoty decibelů (dB) jako číslo a jako barevný pruh. Chcete-li aktuální hodnotu "zmrazit", klepněte na symbol pauzy. K dispozici je i řada alternativních aplikací, jako například Zvukoměr - dB metr.

meter-nahled

Využít můžete i další aplikace. | Zdroj: screenshot aplikace Zvukoměr - dB metr.

Pro pochopení hodnot ještě několik vodítek: Odborníci na zvuk se domnívají, že hluk nad 60 decibelů může po delším působení způsobit poškození sluchu. To odpovídá sekačce na trávu vzdálené deset metrů. Nepřetržitý hluk 65 dB zvyšuje riziko nebezpečných kardiovaskulárních onemocnění.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud