Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: změna velikosti obrázku na dvě kliknutí

Pavel Trousil 03.06.2023

Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech uživatelům Windows život. Mimo jiné jim umožňuje rychlou změnu velikosti obrázků. Skutečně stačí dvakrát kliknout myší a je hotovo.

Fotografie z digitálních fotoaparátů i chytrých telefonů jsou obvykle příliš velké na to, abyste je mohli přiložit k e-mailu. Tím by se totiž se e-mail zbytečně nafouknul a také zbytečně zabíral místo. Ohleduplnější je tedy před odesláním fotografie vytvořit její menší kopii.

Nemusíte kvůli tomu kupovat drahé grafické programy. Rychle a zdarma to totiž lze provést pomocí nástroje Microsoft PowerToys. Pokud jste si tuto sbírku utilit ještě nenainstalovali, učiňte tak nyní. Poté ji spusťte a přejděte do části "Úprava velikosti obrázků".

power1-nahled

Nastavit si můžete nejen velikost obrázků, ale i jejich formát. | Zdroj: Screenshot MS PowerToys

Pokud funkce ještě není zapnutá, nejprve změňte přepínač u "Povolit nástroj Úprava velikosti obrázku". Níže se zobrazí několik běžných velikostí obrázků. Výchozí velikosti jsou "Malé", "Střední", "Velké" a "Mobilní". Níže uvedené informace o pixelech se týkají maximální délky stránky, kterou může upravený obrázek ještě mít. Vlastní specifikace můžete vytvořit kliknutím na "Přidat novou velikost", nebo uvedené velikosti můžete pozměnit.

power2-nahled

Pak už stačí na obrázek kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat "Změnit velikost obrázků"| Zdroj: Screenshot MS PowerToys

Následně klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek v Průzkumníku souborů, jehož velikost chcete zmenšit. V kontextové nabídce vyberte položku "Změnit velikost obrázků". Otevře se dialog, ve kterém můžete v horní části vybrat požadovanou velikost a volitelně odstranit metadata pod ní. Je také možné nevytvářet kopii, ale zmenšit velikost původního obrázku. Nakonec kliknutím na tlačítko "Změnit velikost" funkci spustíte.

power3-nahled

Vyberte velikost a je hotovo. | Zdroj: Screenshot MS PowerToys

Zdroj: Microsoft PowerToys


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud