Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: ztratili jste přehled, kde všude je uložena vaše e-mailová adresa? Snadno jej získáte zpět

Jiří Palyza 23.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Informace o tom, kde všude máte uloženou svoji e-mailovou adresu, vám může pomoci lépe chránit online identitu a soukromí. Při množství rozličných účtů a služeb, které každodenně využíváme, se v tom ale snadno ztratíme. Jak rychle najdete všechny účty, propojené s vaším e-mailem, a bez větší námahy si znovu uděláte pořádek v jejich používání?

Kapitoly článku

Bez nadsázky by se dalo říct, že naše e-mailová adresa se postupem času stala něčím, co by se dalo označit za digitální pas. Používáme ji k přihlašování na webové stránky, do různých služeb nebo k odběru novinek. Vzhledem k jejich množství se ale velmi snadno může stát, že ztratíme přehled o tom, na kterých platformách a v jakých službách svůj e-mail vlastně používáme.

Z důvodu ochrany dat a bezpečnosti je ale důležitá nejen znalost, ale i kontrola. Jak tedy zjistíme, kde všude je naše e-mailová adresa uložena?

Krok 1: prověřte si svůj e-mailový účet

Začněte ve své e-mailové aplikaci, kterou používáte a zaměřte se na vyhledávání slov jako "registrace", "vítejte", "potvrzení registrace" a podobné fráze, které vám pomohou naleznout e-maily, které souvisí s novou registrací do různých služeb. Nevynechejte ani složku s nevyžádanou poštou, kde spousta z nich mohla skončit.

Krok 2: použijte specializované vyhledávací služby

Služba HaveIBeenPwned
Služba s výstižným názvem "Have I Been Pwned" prověří, zda není vaše e-mailová adresa součástí úniku dat a nehrozí tak její zneužití. V kladném případě stojí za zvážení, zda ji nevyměnit u všech služeb, kde ji používáte k přihlášení.
Zdroj: Haveibeenpwned.com

Existují různé online nástroje, například HaveIBeenPwned, které zkontrolují, zda vaše e-mailová adresa není zahrnuta ve známých únicích dat. Tyto služby vám pomohou zjistit, zda a které účty mohou být ohroženy.

Krok 3: prověřte data vámi používaných prohlížečů

Mnoho prohlížečů přihlašovací údaje a hesla ukládá. Zkontrolujte nastavení prohlížeče a zjistěte, pro které webové stránky máte uložená uživatelská jména a hesla. To vám také může pomoci vytvořit seznam služeb, ke kterým jste přihlášeni.

Krok 4: instalace a zavedení správce hesel

Správce souborů Proton
Bezplatný správce hesel Proton Pass s otevřeným zdrojovým kódem, který je k dispozici jako rozšíření pro internetové prohlížeče nebo jako mobilní aplikace pro systémy Android a iOS, se postará o hesla a poznámky.
Zdroj: Proton Pass

Správce hesel je nejen užitečným nástrojem pro bezpečné uložení hesel na jednom místě, ale také pro vytvoření a správu seznamu účtů, na kterých je uložena vaše e-mailová adresa. Mnoho správců hesel zobrazuje přehled uložených přihlašovacích údajů.

Krok 5: použijte služby pro vyhledávání účtů

Některé webové služby nabízejí možnost vyhledat online účty, které jsou spojeny s vaší e-mailovou adresou. Zadáte svou e-mailovou adresu a služba zobrazí, kde je používána. Před použitím této služby si však ověřte zásady ochrany osobních údajů poskytovatele.

Krok 6: zobrazte si své odběry sociálních médií a newsletterů

ikony sociálních sítí na displeji laptopu
K účtům na sociálních sítích se také často přihlašujeme prostřednictvím e-mailu. Stojí za to si udělat pár minut času, projít si je a podívat se, kde všude a jaké e-mailové adresy vlastně používáme.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zkontrolujte si také, na jaké všechny sociální sítě a e-mailové zpravodaje jste přihlášeni. Ty také bývají často zdrojem uložených e-mailových adres. Můžete zkontrolovat nastavení svého účtu na sociálních sítích, případně v dolní části newsletteru zjistit, zda a kde jste přihlášeni k odběru.

Krok 7: odhlaste se a smažte nepotřebné účty

Po vytvoření seznamu zkontrolujte, které služby skutečně ještě využíváte. Doporučujeme se od nepotřebných služeb odhlásit a odstranit účty, abyste zvýšili bezpečnost svých dat.

Zdroj: HIBP, Proton PassCybernews
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme