Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tipy: offline mapy pro mobily se zaměřením na soukromí a online mapa světelného znečištění

Pavel Trousil 07.07.2022

Nejpoužívanější mapová služba, kterou poskytuje Google, sice nabízí spoustu šikovných a užitečných služeb, také ale shromažďuje nemálo dat o svých uživatelích. Pokud to nechcete, nabízí se využít alternativu Organic Maps.

Americká internetová společnost Google vyvinula populární on-line aplikaci pro orientaci a navigaci Mapy Googlu. Společnost však shromažďuje velkou část dat, která při vyhledávání a používání mapy vznikají a používá je k vytváření stále podrobnějších profilů uživatelů.

Alternativou je aplikace Organic Maps pro chytré telefony. Nejenže má otevřený zdrojový kód, ale podle vývojářů také neshromažďuje o uživatelích informace a nesleduje je. Kromě toho není pro její použití nutná žádná registrace. Stačí si stáhnout aplikaci z obchodu aplikací pro Android nebo iOS a nainstalovat ji do mobilního telefonu.

organicmaps

| Zdroj: Organic Maps

Mapy jsou založeny na bezplatném systému OpenStreetMap a lze je používat přímo prostřednictvím online připojení. Případně si je lze stáhnout před zahájením cesty a uložit do chytrého telefonu. Aplikace má také užitečné funkce, jako je zvětšení velikosti písma na mapě nebo možnost automatického záznamu poslední ujeté vzdálenosti. Podle vývojářů zůstávají shromážděná data v zařízení, a jsou tak v bezpečí před špehováním. Aplikaci lze použít také k navigaci. V případě potřeby vás také navede na blízkou čerpací stanici, do lékárny nebo jiná místa.

Online mapa globálního světelného znečištění

pollutionmap

| Zdroj: Lightpollutionmap.info

Každý, kdo chce v noci pozorovat hvězdy a další objekty na noční obloze, si rychle všimne, že v posledních letech vzrostlo takzvané světelné znečištění. Nespočet světelných zdrojů rozjasňuje noční oblohu do té míry, že i astronomické objekty, které jsou normálně dobře viditelné, jako například Mléčná dráha, jsou sotva rozeznatelné. Stále ale existují některá místa na Zemi, kde světelné znečištění není tak hrozné. Tato místa najdete na adrese www.lightpollutionmap.info.

Otevřete v internetovém prohlížeči tuto webovou stránku a přibližujte si oblast, ve které se nacházíte nebo kterou chcete navštívit. Fialové a červené oblasti mají velmi vysoké světelné znečištění – většinou se jedná o větší města. Lepší jsou venkovské oblasti, které jsou v České republice často zelené. Nejlepší výhled na hvězdnou noční oblohu však budete mít ve světle, nebo dokonce tmavě modrých oblastech.

Používání webových stránek je bezplatné. Kromě toho její provozovatel nabízí za 99,99 Kč i mapovou aplikaci pro chytré telefony s Androidem a iOS. V obchodech s aplikacemi ji najdete pod názvem Light Pollution Map.

Zdroj: Lightpollutionmap.infoOrganicmaps.app


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme