Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tipy pro Android: ještě lepší každodenní používání mobilu

redakce 23.07.2023

Každý uživatel by rád získal ze svého smartphonu maximum. Nabízíme pár tipů, které vám pomohou změnit ikony aplikací, které se vám nemusí líbit, nebo uvolnit zaplněné paměťové úložiště.

Kapitoly článku

V Androidu si můžete nastavit mnoho věcí, ale se změnou vzhledu ikon instalovaných aplikací je to trochu složitější. Alternativní ikony nejpoužívanějších aplikací mohou být součástí různých balíčků (icon packů), ale u těch ostatních se jinak musíte spokojit s jejich standardním vzhledem. Existuje ale bezplatná aplikace Shortcut Maker, kterou si můžete stáhnout z Obchodu Play a použít ji ke změně vzhledu ikon na domovské obrazovce vašeho androidového smartphonu.

shortcutmaker-1

Vlastní ikony: pomocí aplikace Shortcut Maker si můžete pro androidové aplikace vytvořit vlastní ikony na domovskou obrazovku. | Zdroj: Shortcut Maker

Instalujte si aplikaci Shortcut Maker a pak přidržte prst na volném místě domovské obrazovky. V dalším kroku zvolte „Nástroje“ a pak z nabídky widgetů vyberte „Shortcut (Standard)“. Otevře se okno aplikace Shortcut Maker, kde nejprve klepněte na „App settings“. Pak si můžete nastavit velikost i tvar nové ikony, ale není nutné jej dotáhnout do detailů – ještě se k úpravám budete moci vrátit.

Vyšší výkon a více místa díky „Lite“ verzím aplikací

outlook-1

Odlehčené verze: k mnoha androidovým aplikacím existují jejich „Lite“ verze, výrazně méně náročné na systémové zdroje telefonu. | Zdroj: Outlook Lite pro Android

Nejen majitelé levných androidových telefonů se často potýkají s pomalým spouštěním aplikací a především s věčným nedostatkem místa v úložišti a kapacity operační paměti. V těchto případech může být vhodnou volbou používání „Lite“ verzí nejstahovanějších aplikací. Tyto aplikace zaberou v paměti androidového smartphonu nebo tabletu jen nezbytné minimum místa a vystačí si s minimem operační paměti. Funkčně přitom oproti svým „plnohodnotným“ variantám zase tak ochuzené nejsou.

Mezi tyto odlehčené aplikace patří například Facebook Lite, Twitter Lite, Outlook Lite, Google Go, Gmail Go a řada dalších. Vždy si ale dejte pozor, aby upravená aplikace pocházela od původního vydavatele, protože jinak by se mohlo jednat o podvrh a pokus, jak z vás vylákat citlivé údaje.

Odstranění největších dat z WhatsAppu

wa-data-1

Úklid ve WhatsAppu: WhatsApp přehledně zobrazuje, kolik v paměti mobilu zabírá dat a umožní rychle promazat největší konverzace. | Zdroj: WhatsApp

Klient komunikátoru WhatsApp může postupem času zabrat v paměti mobilu i několik GB místa – to jsou všechny ty fotky, vtipná videa nebo hlasové zprávy, co si každý den posíláme. Když to pro vás začne být problém, můžete použít šikovnou funkci WhatsAppu na pročištění zbytečných dat.

Klepnutím na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu otevřete hlavní nabídku aplikace a přejděte na „Nastavení | Úložiště a data | Správa úložiště“. WhatsApp vám ukáže stav zaplnění paměti telefonu, ale hlavně rovnou vypíše vícekrát přeposlané položky, stejně jako soubory větší než 5 MB. Také zde uvidíte konverzace seřazené podle velikosti. Snadno pak můžete zbytečná data smazat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud