Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tisíce klasických filmů zdarma: WikiFlix jako streamovací platforma pro milovníky filmů

Josef Mika 12.02.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Netlfix vás už nudí? Chcete vyzkoušet něco jiného, výjimečného, navíc bez obtěžujících registrací? S WikiFlix objevíte širokou nabídku filmů, které vybírá komunita Wiki. A co je nejlepší, veškerý obsah je zde zcela zdarma.

Kapitoly článku

Placené streamovací služby nabízejí široký (a často velmi kvalitní) obsah, tisíce filmů a seriálů. Je ale možné, že ani přesto si nemůžete vybrat nebo vás jednoduše to množství podobných námětů a zpracování už nudí. Možná to chce návrat ke kořenům.

Existují služby, které nabízejí něco trochu jiného, a proto vyčnívají z davu. Jednou z nich je nekomerční WikiFlix, kde můžete zdarma a bez registrace sledovat tisíce filmů různých žánrů. Webové stránky WikiFlix nabízejí řadu zajímavostí, zejména pro fanoušky klasických filmů.

Široká nabídka filmové klasiky bez licence

WikiFlix
WikiFlix umožňuje pohodlné a bezplatné sledování klasických filmů online.
Zdroj: WikiFlix

WikiFlix má ve své sbírce momentálně více než 3 000 celovečerních, krátkých a dokumentárních filmů, které jsou klasifikovány jako public domain. To znamená, že filmy lze na webu sledovat bez licence, protože nejsou chráněny autorskými právy. Ani pro webovou aplikaci si nemusíte vytvářet další účet.

Filmy jsou rozděleny podle žánrů a zemí. Pokud budete bezcílně procházet filmy na domovské stránce, najdete na WikiFlixu pohyblivé obrázky z počátků filmu, například minutový film "The Four Troublesome Heads" od průkopníka filmu Georgese Mélièse z roku 1889, i slavné filmy, jako je americká romantická komedie Charade (Šaráda) s Carym Grantem, legendární The Kid od Charlieho Chaplina nebo sci-fi film Metropolis od Fritze Langa.

Kvalita a dostupnost jednotlivých filmů však závisí na médiu, které film nabízí ke streamování. Mnoho filmů na WikiFlixu je v angličtině. V nabídce je ale také spousta filmů pro milovníky francouzských, dánských, ruských nebo japonských filmů.

WikiFlix
Česká produkce je zatím zastoupena jediným krátkometrážním animovaným filmem Malá naděje (Little Hope), který jako svou maturitní práci vytvořila studentka SUŠG Jihlava Vanda Šellenbergová.
Zdroj: WikiFlix

Filmy běží pouze v původním jazyce, ale titulky a rozlišení filmů si můžete volit, pokud jsou k dispozici. Uživatelé mohou také podpořit webové stránky a doplnit příslušné údaje pro chybějící filmové tituly.

Vzhledem k tomu, že tvůrci filmů někdy sami svá díla brzy uvolňují jako public domain, lze na WikiFlixu zhlédnout i aktuální kousky. Jako například krátký animovaný film Big Buck Bunny z roku 2008, který byl vytvořen v programu Blender. Jedná se o bezplatnou open source aplikaci pro 3D počítačové modelování a animace, kterou vyvinula nadace Blender Foundation. 

Jak WikiFlix funguje

Filmy jsou do streamovací služby přidávány prostřednictvím volné znalostní databáze Wikidata. V ní je více než 31 000 záznamů o filmech. 

Mohlo by vás zajímat

3 tisíce z těchto filmových záznamů (stav k začátku únoru 2024) má připojený filmový soubor. Záznamy ve Wikidata jsou propojeny s filmovými soubory v archivech, jako je Wikimedia Commons, Internet Archive nebo YouTube.

Databáze WikiFlixu se aktualizuje každou hodinu prostřednictvím Wikidata. Takže pokaždé, když někdo přidá identifikátor z nějakého filmového archivu k záznamu filmu ve Wikidatech, lze jej o chvíli později najít i na WikiFlixu.

WikiFlix má obrovský potenciál růstu. Je to dáno tím, že stále více filmových děl se v budoucnu dostane do veřejného vlastnictví a bude je tedy možné volně používat. A protože Wikidata jsou otevřenou databází, mají také mnoho editorů, kteří upravují a přispívají datovými záznamy.

Zdroj: WikiFlix


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud