Přejít k hlavnímu obsahu

Total Privacy 6

Martin Kučera 28.08.2014

Váš pohyb na počítači za sebou zanechává stopy, které mohou být zdánlivě bezcenné, ale ve špatných rukou mohou napáchat škodu. Chraňte se a začněte po sobě stopy účinně zametat. * Uveřejněno na Chip DVD 09/17

box Program Total Privacy, který je nachystaný pro čtenáře Chipu, vám pomůže vyřešit otázku bezpečnosti dat jednou provždy. Umožní vám vytvořit si profil, ve kterém nadefinujete, co všechno chcete po sobě vymazat (historie prohlížení, pohyb ve Windows, zprávy instant messengerů atd.) a pak jej už jen po každé spustíte. Pokud se vám nechce toto řešit, tak je možné celý tento proces zautomatizovat. Rovněž také integruje do Windows průzkumníku položku na bezpečné mazání vašich souborů či složek. Na závěr zde naleznete také několik užitečných nástrojů například generátor hesel nebo správce programů po spuštění Windows.

Pro čtenáře Chipu je nachystaná plná verze programu Total Privacy 6 v ceně cca 600 Kč, který slouží k důkladnému mazání citlivých dat.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Očista

Jakmile nainstalujete Total Privacy od společnosti Pointstone, tak zjistíte, že je vskutku jednoduché po sobě zamést stopy. Tento skvělý bezpečnostní program vám umožní si v rychlosti nastavit vlastní profil, ve kterém si akorát sami nadefinujete, co chcete mazat a co chcete zachovat. Dále si můžete nastavit, jakou metodu mazání chcete použít.

Standardně je použita pseudonáhodná s jedním průchodem, nicméně pokud jste lehce paranoidní nebo to doopravdy potřebujete, tak zde máte na výběr ze spousty algoritmů od těch, které používají americké bezpečnostní složky, po všechny různé další národnosti či dokonce i Peter Guttmanův algoritmus s 35 průběhy. Což sice není třeba, ale člověk nikdy neví. Pokud použijete prakticky kterýkoliv víceprůchodový algoritmus, tak můžete mít jistotu, že nikdo vaše data už neobnoví.

obr-03

Profil: Vhodné nastavení profilu je klíčem k úspěchu. Celý proces čištění můžete i automatizovat na základě času či nějaké události.

Po veškerém vašem nastavení stačí už jen stisknout tlačítko »Wash« v záložce Wash a program se už o vše postará. Výhodou je to, že stačí jednou profil nastavit a pak pokaždé v případě potřeby jen jedním stisknutím vše vymazat. Snadné a přesto účinné. Pokud by se vám nechtělo pokaždé myslet na to, že jste za sebou zanechali nějaké ty stopy a přestat se o to starat, tak je tu možnost přesně pro vás. Vše si totiž můžete krásně zautomatizovat. V nastavení profilu máte možnost »Profile Automation« se dvěma položkami. První z nich slouží k automatickému promazávání stop dle nastavení vašeho profilu v určitých časových intervalech (například každé pondělí v 18:00) a druhá z nich slouží taktéž k automatickému promazávání, ale nikoliv dle času, ale na základě určitých událostí.

Těmito událostmi tak může být například zavření vámi zvoleného prohlížeče, spuštění Windows nebo vypínání Windows. Použití mazání na základě událostí je tedy vhodnější, protože u počítače člověk většinou nesedí v pravidelných intervalech. Tyto události naopak vyvoláte pokaždé, když trávíte čas u PC.

obr-04

Nastavení: Kromě relativně klasických možností nastavení tu naleznete i položku, ve které si můžete zvolit, jak silný mazací algoritmus chcete použít.

Integrace v průzkumníku

Když už je řeč o mazacích algoritmech, tak by byla škoda využít jejich síly jen pro mazání stop o aktivitě. Na to mysleli i vývojáři a proto do Windows průzkumníka integrovali položku »Pointstone SecureErase«, kterou můžete používat místo klasického »Odstranit«. Výhodou vám bude jistota bezpečného smazání daného souboru/složky.

obr-05

Nástroje: Program je doplněn i o několik doplňkových nástrojů, které se mohou hodit. Jedním z nich je i generátor hesel, dle vámi zadaných parametrů.

Další nástroje

Když pominete různorodá nastavení barev, algoritmů a několika dalších součástí, tak je zde pro vás nachystáno i několik užitečných nástrojů, které mohou přijít vhod. Kromě výše zmíněného bezpečného mazání souborů/složek totiž můžete rovnou mazat/formátovat celé disky, rovněž pomocí některého s dostupných algoritmů. Dále zde naleznete nástroj pro správu programů, které se automaticky zapínají při startu Windows. Můžete tak pohodlně odstranit ty, které neznáte, či nepotřebujete ihned načítat a ulehčit tak vašemu PC a tím pádem i zrychlit načítaní operačního systému. Pokud používáte webový prohlížeč Internet Explorer, tak zde můžete spravovat jeho rozšíření či upravovat několik jeho nastavení. Patří mezi ně především běžná nastavení typu hlavní stránka, kam ukládat stahované soubory, ukládání hesel atd.

Bezpečností to začalo a bezpečností to i skončí. Na závěr si pro vás vývojáři totiž přichystali generátor bezpečných hesel. Stačí jen zadat délku hesla, počet hesel a nastavit z čeho všeho se mají skládat a stiskem tlačítka »Generate« se vám vygenerují požadovaná hesla. Nemusíte se ničeho bát, tato hesla se nikam neukládají a můžete je s klidem na srdci používat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud