Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tři zajímavé desky Asus pro Intel Sandy Bridge

redakce 17.01.2011

Asus představil tři speciální modely základních desek založených na čipové sadě Intel P67. Základní deska ROG Maximus IV Extreme je určena především náročným hráčům, jimž má nabídnout extrémní přetaktování. Druhá novinka TUF Sabertooth P67 se zásluhou odolných materiálů vyznačuje dlouhou životností i v nejnáročnějších podmínkách. Třetí představený model P8P67 WS Revolution byl navržen pro pracovní stanice, které musejí zvládat nonstop provoz.

Maximus IV Extreme

Základní deska Maximus IV Extreme je vybavena rozhraním USB 3.0, SATA 6 Gb/s a přetaktovacím systémem ROG. Deska je vybavena řadou aplikací pro zvýšení výkonu. Technologie Asus ROG Connect byla doplněna o aplikaci GPU TweakIt, díky níž mohou uživatelé výkon svého PC regulovat pomocí notebooku připojeného přes vyhrazený USB port. V případě problému lze nastavení snadno obnovit pomocí funkce USB BIOS Flashback anebo analyzovat příčinu problému pomocí RC Poster nebo Debug LED na základní desce. Mezi další aplikace patří také ROG EFI BIOS, jejímž prostřednictvím se přistupuje k nastavením systému BIOS stejně snadno jako v operačním systému. Současně zobrazuje informace o všech detekovaných grafických kartách a DIMM modulech nebo umožňuje uložit nastavení BIOS na USB flash disk jediným stiskem klávesy F12. Funkce ROG iDirect nabízí přetaktování pomocí iPhonu nebo iPadu. RC Bluetooth umožňuje totéž přes smartphony s operačním systémem Windows Mobile 6.1, Symbian S60 3.1 a Android 2.0 nebo novějším.

Chlazení desky bylo optimalizováno tak, aby udrželo systém chladný i při vysokém vytížení. Vrstvená konstrukce ve spojení se speciálním zakřivením vyrobená z kvalitních komponent udržuje teploty základní desky na nízké úrovni. Deska podporuje také akceleraci videa v režimu 3-way NVIDIA SLI nebo AMD CrossFireX. Díky tomu přináší maximální počet snímků za sekundu ve hrách, který lze upravit pomocí nové funkce GPU TweakIt.

 

Sabretooth P67

Vzhledem k tomu, že hlavním důvodem selhání hardwaru a poklesu výkonnosti bývají vysoké teploty, navrhl Asus desku TUF Sabretooth P67, která optimalizuje provoz díky několika speciálním technologiím. Technologie Asus Thermal Armor představuje hlavní novinku v oblasti chlazení. Jedná se o tepelně optimalizovanou schránku, která pokrývá většinu plochy základní desky a chrání ji před teplem generovaným připojenými kartami a komponentami. Současně přispívá k rychlejšímu rozptylu tepla generovaného samotnou základní deskou. Výsledkem je vyšší spolehlivost a delší životnost. Je to vůbec poprvé v historii, co byla technologie ochrany proti přehřátí tohoto druhu implementována do základní desky.

Součástí nové konstrukce je také dvanáct integrovaných čidel, kterým dal Asus název Thermal Radar. Čidla slouží k přesnému monitorování teploty nejdůležitějších částí základní desky v reálném čase. Sabretooth P67 využívá naměřené hodnoty dle potřeby k nastavení rychlosti ventilátoru CPU a ventilátorů skříně. Uživatelé mají k dispozici intuitivní grafické rozhraní, pomocí nějž mohou upravit teploty výběrem některého z přednastavených profilů anebo ručně nastavit otáčky ventilátorů dle aktuálních podmínek a potřeb.

Stejně jako ostatní základní desky řady TUF, i Sabretooth P67 využívá vysokým teplotám odolné materiály a komponenty. Produkty TUF jsou certifikovány na základě armádních norem a procházejí během výroby náročnými testy, aby se bez újmy vypořádaly s vysokým zatížením a obstály i v těch nejdrsnějších prostředích.

Sabretooth P67 disponuje plně digitálním ovládáním napájení DIGI+ VRM, které dovoluje uživatelům upravovat jednotlivé fáze napájení desky. DIGI+ VRM lze nastavit také na automatické ladění. Tím uživatel získá vyšší výkon a zároveň zajistí stabilitu systému.

 

P8P67 WS Revolution

Základní deska Asus P8P67 WS Revolution podporuje konfigurace s několika grafickými procesory, a nabízí tedy extrémní grafický výkon. Jde o model pro pracovní stanice s nonstop provozem a garancí spolehlivosti při používání v náročných profesionálních aplikacích. Asus zaručuje dostupnost tohoto modelu po dobu nejméně 24 měsíců. V porovnání s ostatními deskami s čipovou sadou P67 model P8P67 WS Revolution charakterizuje vyšší energetická účinnost zaručující stabilitu a úspornější provoz. Hardwarově akcelerovaná technologie Intel LAN pomáhá snížit využití procesoru a optimalizovat tím celkový výkon.

Model P8P67 WS Revolution využívá integrovaný ovladač NF200 zlepšující dostupnost šířky pásma mezi deskou a čtyřmi rozšiřujícími sloty pro grafické karty. To je ideální při využití technologií NVIDIA GeForce SLI a AMD CrossFireX. Novinka si snadno poradí s technologií 2-Way SLI v režimu dual PCI Express X16, zatímco technologie 3-way SLI funguje v režimu dual PCI Express X8 a v režimu one PCI Express X16. V případě technologie CrossFireX podporuje deska P8P67 WS Revolution až čtyři grafická jádra v režimu PCI Express X8.

Deska umožňuje komerčním uživatelům využít až čtyři grafické procesory NVIDIA Quadro najednou. Tyto grafické akcelerátory jsou ideální pro profesionální aplikace typu počítačem podporované projektování (CAD), počítačem podporovaná analýza (CAE), vytváření digitálního obsahu (DCC) a geografické informační systémy (GIS).

Uživatelé mohou těžit z výhod kvalitních materiálů a komponent, které se starají o lepší odvod tepla a nižší kapacitanci, což napomáhá k výrazně lepší účinnosti.

Na dosažení vyšší energetické účinnosti má podíl také dvouvrstvá měděná vnitřní deska. Obsahuje též digitální systém napájení DIGI+ VRM od společnosti Asus a integrovaný mikroprocesor pro optimalizaci napájení EPU.

Model P8P67 WS Revolution nabízí dva porty Intel Gigabit LAN, které mohou nejen snížit využití procesoru ale i omezit ztrátu paketů a nabídnout lepší podporu pro různé operační systémy. Tyto rozšířené porty LAN disponují dvojnásobnou šířkou pásma a redundancí sítě v porovnání se standardními sítěmi Gigabit LAN.

K dalším inovacím se řadí patentovaný systém EFI BIOS od společnosti Asus. Jde o rozhraní, které nahrazuje tradiční ovládání systému BIOS snadnou obsluhou pomocí myši. Technologie AI Suite II nabízí okamžitý přístup ke komplexnímu balíku programů pro nastavení výkonu, správu napájení, zabezpečení dat a mnoho dalšího.

 

Technické parametry

Model

Asus ROG Maximus IV Extreme

CPU

Patice LGA1155 pro 2. generaci procesorů Intel Core i7/Core i5/Core i3

Čipová sada

Čipová sada Intel P67 Express

Operační paměť

4 × DIMM, dvoukanálová, až 32 GB

DDR3 2400 (přetakt.)/2133 (přetakt.)/1866 (přetakt.)/1600/1333 MHz

Rozšiřující sloty

4 × slot PCIe2.0 x16 (x16; x8/x8; x16/x16/x8)

1 × PCIe2.0 x4

1 × PCIe2.0 x1

Více GPU

Podpora technologie 3-way NVIDIA SLI / ATI CrossFireX

Úložiště

4 × SATA 3.0 Gb/s ; 2 × eSATA 3.0 Gb/s; 2 × SATA 6.0 Gb/s

Bluetooth

Karta Bluetooth V2.0/V2.1+EDR

Vypínač RC Bluetooth

LAN

2 × Intel Ethernet Gigabit LAN

Audio

Realtek ALC889 8kanálový HD Audio CODEC

USB

8 × USB 3.0/2.0 na zadním panelu a 2 × USB 3.0/2.0 na desce

9 × USB 2.0 (8 portů na desce, 1 port na zadním panelu je určen pro funkci ROG Connect)

Další vstupy a výstupy

1 × konektor PS/2 pro připojení klávesnice/myši

1 × optický výstup S/PDIF

1 × vypínač ROG Connect

1 × vypínač RC Bluetooth

1 × vypínač Clr CMOS

Konektor ventilátoru

8 × 4pinový konektor ventilátoru: 1 × CPU / 1 × PWR / 3 × skříň / 3 × volitelný

Software

DVD s podporou:

 - Ovladače a aplikace

* ASUS AI Suite II

* 3DMark Vantage

* Kaspersky®  Anti-Virus, licence na 1 rok

Funkce

ROG Connect, RC Bluetooth, ROG iDirect, ROG Extreme Engine Digi+, USB BIOS Flashback, BIOS Flashback s integrovaným přepínačem na desce, ProbeIt, Extreme Tweaker, iROG, Loadline Calibration, ROG OC Kit

Provedení

Extended ATX, 30,5 cm × 26,9 cm (12” × 10,6”)

 

 

 


Model

Asus Sabertooth P67

CPU

Patice LGA1155 pro 2. generaci procesorů Intel Core i7/Core i5/Core i3

Čipová sada

Čipová sada Intel P67 Express

Operační paměť

4 × DIMM, max 32 GB, DDR3 1866 MHz

Rozšiřující sloty

2 × slot PCIe 2.0 x16 s podporou NVIDIA® SLI™/AMD® CrossFireX™

3 × PCIe2.0 x1

1 × PCI

Více GPU

Podpora technologie Quad NVIDIA SLI / ATI CrossFireX

Úložiště

4 × SATA 6 Gb/s, 4 × SATA 3 Gb/s, 1 × Power eSATA, 1 × eSATA

Bluetooth

Karta Bluetooth V2.0/V2.1+EDR

Vypínač RC Bluetooth

LAN

Intel Gigabit LAN

Audio

Realtek ALC889 8kanálový HD Audio CODEC

USB

2 × USB 3.0 na čelním panelu, 2 × USB 3.0 na zadním panelu

14 × USB 2.0

Software

DVD s podporou:

 - Ovladače a aplikace

* ASUS AI Suite II

* 3DMark Vantage

* Kaspersky®  Anti-Virus, licence na 1 rok

Funkce

TUF Thermal Armor, TUF Thermal Radar, ASUS DIGI+ VRM Utility, ESD Guards, MemOK!, Anti Surge

Provedení

ATX, 30,5 cm × 24,4 cm (12” × 9,6”)

 

Model

Asus P8P67 WS Revolution

Procesor

Patice LGA 1155
Procesory pro stolní počítače Intel Core i7/ Core i5/ Core i3 druhé generace
Procesory pro servery Intel Xeon nové generace

Čipová sada

Intel P67 Express
Čipová sada NVIDIA® NF200

Operační paměť

4× DIMM, maximálně 32 GB,

DDR3 2200 (přetakt.) /2133 (přetakt.) /1866 (přetakt.) / 1600 / 1333 / 1066 MHz, non-ECC bez vyrovnávací paměti

Napájení

DIGI + VRM skutečné 16+2fázové napájení

Rozšiřující sloty

2× PCIe 2.0 x16 (@ x16 nebo x8)
2× PCIe 2.0 x16 (@ x8)
3× PCIe 2.0 x1 (@ x1) 

Podpora více GPU

Technologie NVIDIA GeForce 3-way/2-way SLI

Technologie AMD Quad CrossFireX

Podpora CUDA

Až 4 grafické procesory NVIDIA Tesla

Gigabit LAN

1× Intel 82579 Gigabit LAN dvojí propojení mezi integrovaným ovladačem LAN a fyzickou vrstvou (PHY)
1× Intel 82574L GbE LAN

Úložiště

4× SATA 6 Gb/s
4× SATA 3 Gb/s

USB

2× USB 3.0 (na zadním panelu)
14× USB 2.0 (6 konektorů na desce, 8 konektorů na zadním panelu)

Audio

ALC889 8kanálové audio ve vysokém rozlišení

1394a

2×1394a (1 port na desce, 1 port na zadním panelu)

Další zadní I/O porty

1× PS/2 klávesnice/myš, 1× IEEE1394a, 2× Intel LAN, 1× S/PDIF výstupní (optický a koaxiální)

Provedení

ATX, 12 × 9,6 palce

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme