Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Třídění fotek podle barev: chytrý prohlížeč obrázků pro smartphone a PC

Jiří Palyza 06.05.2021

Pokud chcete svou sbírku fotografií roztřídit podle podobnosti motivů, data pořízení, nebo jiných parametrů, můžete si vybrat mezi celou řadu nástrojů. K dispozici jsou i prohlížeče obrázků pro Windows, Mac a iOS, které třídí obrázky podle barev.

Obrázek západu slunce, dovolené na pláži nebo rodinné oslavy: pokud uživatelé, kteří mají velkou sbírku obrázků, hledají určitý motiv, často si mohou vzpomenout na rčení o hledání jehly v kupce sena. Ještě obtížnější to je, když musí mít i správnou barvu: například pro nástěnnou koláž, která má být barevně sladěna.

Řešení nabízejí některé chytré prohlížeče obrázků. Tyto nástroje umí třídit obrázky podle jejich podobnosti – jak z hlediska motivu, tak barevného schématu. Pokud tedy chcete třídit a vyhledávat fotografie například podle barev, můžete se na tyto prohlížeče fotografií spolehnout. K dispozici jsou programy a aplikace pro Windows, macOS, nebo iOS.

Pro Windows: ImageX třídí vaše fotky podle barev

imagex

Program ImageX třídí sbírky fotografií podle jejich podobnosti a jednou z nich může být barva. | Zdroj: ImageX

Ať už jde o teplé barvy západů slunce nebo chladné fotografie sněhu: pro barevně sladěné koláže se nejlépe hodí snímky s podobným tématem a se stejným barevným schématem. Pokud si chcete v obývacím pokoji pověsit obraz z vlastních fotografií, nemusíte kvůli tomu nejprve projít celou svou sbírku.

Pomocí bezplatného softwaru ImageX nejprve své obrázky načtete. Fotografie jsou následně analyzovány a zobrazeny v přehledové tabulce, seřazené podle barev. Pomocí myši pak můžete v galerii přejíždět od modře laděných fotografií pobřeží až k červeným západům slunce.

imagex-logo

ImageX 0.1.2

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj ImageX je prohlížeč obrázků, který třídí fotografie podle barev a podobnosti motivů.

visual-computing.com

 

Pro uživatele platformy Mac: PicArrange

picarrange

Software PicArrange třídí obrázky na platformě Mac podle podobnosti. | Zdroj: PicArrange

Odpovídající software je k dispozici také pro uživatele počítačů Mac. PicArrange vyhledá obrázky se stejnými barvami a zobrazí je přímo vedle sebe. Kromě tohoto vizuálního třídění můžete pomocí nástroje provádět také cílenější vyhledávání podobností.

K tomu stačí vybrat jeden nebo více vzorových obrázků – PicArrange pak vyhledá fotografie, které jsou těmto obrázkům nejvíce podobné. Díky integrované funkci mazání můžete také vyhledávat duplikáty a okamžitě je odstraňovat. Nástroj umožňuje také kopírování obrázků nebo otevření umístění úložiště.

picarrange-logo

PicArrange pro macOS 2.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nástroj PicArrange je bezplatný software pro macOS, který umožňuje rychle načíst všechny fotografie a vytřídit duplicity.

visual-computing.com

 

Pro iOS: Kiano

kiano

Přehledná fotogalerie ve smartphonu: Kiano zobrazuje všechny obrázky seřazené podle barev. | Zdroj: Kiano

Uživatelé, kteří spravují svou sbírku fotografií na iPhonu, nejsou závislí jen na předinstalované galerii. I zde si můžete nainstalovat další prohlížeče obrázků.

Aplikace Kiano pro iOS zobrazuje všechny obrázky z galerie na obrázkové mapě, seřazené podle barev nebo motivů. Perspektivu lze měnit a procházet sbírkou obrázků jde jednoduše přejetím prstem. Kromě toho lze snímky zobrazit také ve formě seznamu, seřazené například podle data pořízení. K dispozici je také cílené vyhledávání podobností.

kiano-logo

Kiano – All photos at once 1.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí aplikace Kiano pro iOS můžete procházet svou sbírku fotografií na iPhonu a iPadu. Vaše obrázky jsou na mapě seřazeny podle podobnosti.

K dispozici na AppStore

 

Praktické pro rozsáhlé sbírky fotek

Zejména zájmoví fotografové a všichni, kdo mají větší sbírku snímků, by mohli mít z takových prohlížečů radost. Zejména pokud jde o vyhledávání obrázků v odpovídajících barvách, jsou prohlížeče fotografií jako ImageX, PicArrange nebo Kiano velmi praktické. Během chvilky můžete sestavit efektní koláž, vyřadit duplicity nebo pročistit příliš rozsáhlý počet fotek například v kategorii "západy slunce".


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme