Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Týká se to všech uživatelů Windows 11: Microsoft vylepšuje nástroj, který mnohokrát používáte každý den

Jiří Palyza 08.06.2023

V Redmondu se věnují nejen umělé inteligenci, ale také vylepšování Windows 11. Vývojáři systém zlepšují kousek po kousku a v současné době se věnují také úpravám Průzkumníka souborů.

Kapitoly článku

Program, se kterým pracujeme každodenně, dostane nový vzhled. Karty budou flexibilnější a celkově se má zrychlit jeho práce.

Průzkumník souborů je základním nástrojem pro veškerou práci se soubory a složkami. Přestože existuje k této zabudované součásti Windows spousta alternativ, většina uživatelů Windows zůstává u standardní součásti systému.

Pro nadcházející aktualizaci Windows 11, která se očekává na podzim letošního roku, Microsoft připravuje velkou revizi Průzkumníka. Nedočkavci si jej mohou vyzkoušet už nyní, a to prostřednictvím verze Windows 11 Insider, která je k dispozici ve vývojářském kanálu.

Plánované novinky v Průzkumníku

filemanager

Lišta nabídek se posune níž, karty získají více funkcí. | Zdroj: Microsoft

To, že Microsoft pracuje na vylepšení Průzkumníka souborů, se ví už delší dobu. Na nedávné konferenci Build to společnost potvrdila i ve videu, ale bez bližších podrobností. V aktuální verzi Windows 11 Insider jsou následující vylepšení:

Nový vzhled: v internetovém prohlížeči jste zvyklí, že adresní řádek je umístěn hned pod kartami. V Průzkumníku souborů je v současnosti mezi těmito prvky stále panel s nabídkami. To se ale s redesignem změní. V novém Průzkumník jsou karty nahoře, adresní řádek pod nimi a teprve poté následuje panel nástrojů. Průzkumník souborů se tak svou grafikou začíná více podobat internetovému prohlížeči.

Karty: prozatím je tato novinka v Průzkumníku vybavena poměrně málo, ale to se má brzy změnit. S aktualizací bude možné karty odpojovat a měnit jejich uspořádání. Dalším krokem by pak mělo být jejich vybavení komplexními funkcemi souborů a složek.

Rychlejší vyhledávání: stálým tématem je vyhledávání v Průzkumníku, které postrádá rychlost. Microsoft na tom pracuje a aktualizace by měla přinést vylepšení.

Office v Průzkumníku: prostřednictvím Průzkumníka můžete spravovat všechny druhy souborů, zvláštní péči ale dostanou dokumenty Office, což je pochopitelné. Nový Průzkumník bude navrhovat soubory, které by pro vás v daném kontextu mohly být užitečné. Tato doporučení budou založena na návrzích umělé inteligence a mají usnadnit spolupráci zejména firemním uživatelům.

Nové náhledy: způsob zobrazení souborů a složek v Průzkumníku je často otázkou vkusu. Přepracováno bude zobrazení detailů, které umožňuje například zjistit, kdy byl soubor naposledy upraven. Zobrazení nyní lépe zapadá do vzhledu Windows 11 a přidává možnosti sdílení. K dispozici je také nová funkce zobrazení "Galerie", která umožňuje zobrazit přímo v Průzkumníku fotografie v atraktivnějším formátu. Bude to podobné, jako v aplikaci Fotky nebo OneDrive.

Zdroj: Windows Latest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme