Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Údaje platební karty, přístup k Netflixu, informace k účtu PayPal: ceny kradených dat na černém trhu klesají

Jiří Palyza 08.07.2022

Kybernetičtí zločinci mohou přístupy do různých typů účtů získávat stále levněji. V porovnání s předchozími lety ceny na černém trhu prudce klesly.

Zpráva bezpečnostních expertů z organizace Privacy Affairs ukazuje, že za různé typy uživatelských dat kybernetičtí zločinci platí na různých online platformách stále méně. Údajně je to v důsledku toho, že nelegální online trh obrovsky roste. Nabídek je k dispozici stále více, a proto ceny nelegálních dat klesají.

Například ještě v roce 2021 byla cena za údaje o platebních kartách se zůstatkem na účtu ve výši do 5000 USD přibližně 240 USD. V letošním roce tato cena klesla zhruba o polovinu. Horkým zbožím pravděpodobně budou také přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví. Při minimálním zůstatku na účtu ve výši 2000 USD vyjdou ukradené přístupy na 80 USD. Loni to bylo ještě 150 USD.

Online černý trh: účty PayPal a Netflix jsou také oblíbené

blockchain

| Zdroj: Dylan Calluy/Unsplash

Vzhledem k tomu, že mnoho nakupujících dnes spoléhá také na poskytovatele platebních služeb, jakou je například PayPal, vidí zde příležitost i kybernetičtí zločinci. Účty, na kterých je uloženo 1000 až 3000 USD se v roce 2022 nabízí za 45 USD. Loni to bylo podstatně více, až 340 USD. Podobný pokles cen experti sledují i u kryptoměn. Například ověřený účet Kraken se obchoduje za 250 USD, v roce 2021 to bylo 810 USD.

Oblíbené jsou také streamovací služby. Účet Netflix s ročním předplatným zločinci nabízejí za 25 USD. Loni to byl bezmála dvojnásobek: 44 USD.

Pro uživatele je stále důležitější rozpoznat různé typy online podvodů a chránit se před krádeží dat. Je užitečné rozpoznat phishingové e-maily, podvodné odkazy, manipulativní volání a další formy aktivit, kterými se kybernetičtí zločinci snaží ukradnout uživatelské přístupy.

Zdroj: Privacy Affairs


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud