Přejít k hlavnímu obsahu

Unikátní trojrozměrný tisk

Josef Mika 17.03.2021
info ikonka
Zdroj:

Možnosti velkokapacitního 3D tisku

Chip 04/2021: V uplynulých desetiletích působil růst v oboru 3D tisku impozantním dojmem. Zatímco ještě v roce 2004 se trh pohyboval na hodnotě kolem 705 milionů dolarů, o deset let později to bylo již 4,1 miliardy. Studie poradenské firmy Roland Berger předpovídala pro rok 2023 nárůst na 8,5 miliardy dolarů.

S největší pravděpodobností nebude všechno pocházet z 3D tiskárny. Zřejmě nebudou konstruovány obrovské stroje, které by třeba postavily celé letadlo. Jednota mezi odborníky však panuje v tom, že 3D tisk se vyplatí všude tam, kde je potřeba vytvořit unikátní exempláře nebo malé počty kusů. Tam, kde je naopak potřeba vyprodukovat stovky tisíc až miliony kusů, 3D tisk zřejmě nezakoření. Pro funkční objekty, vytvořené včetně elektrických vodičů, aktuátorů a baterií, také ještě donedávna scházely vhodné nástroje.

Situace se ale začíná měnit, existují už profesionální 3D tiskárny, které vyrobí vodiče a jejich kryty v jednom jediném tiskovém průběhu. Namísto označení 3D tisk se proto používá raději výraz „additive manufacturing“, protože konečný produkt vzniká postupně ve vrstvách, přidáváním materiálů s různými vlastnostmi.

Nové způsoby 3D tisku umožní jednodušší a efektivnější individualizovanou výrobu třeba i v automobilovém průmyslu. Firmy zabývajíc se 3D tiskem se budou také podílet na vývoji hardwaru, který poletí na kosmickou stanici ISS. A na dosah je i výroba individualizovaných, unikátních „orgánů na míru“, přizpůsobených tak, aby byly co nejvhodnější pro každého jednotlivého příjemce.

Více se dozvíte v novém dubnovém Chipu, který je v prodeji od 24. března.

Obsah: Všechna témata Chipu 04/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme