Přejít k hlavnímu obsahu

Upgrade na SSD

redakce 15.09.2010

Komponentou, která nejvíce zpomaluje činnost PC, je pevný disk. To by se mělo v budoucnu změnit díky flashovým diskům typu SSD. Zatím však mají tyto disky nízkou kapacitu a jsou drahé. Ukážeme vám, jak toto dilema vyřešit.

Nikdy v minulosti nebyly domácí počítače tak výkonné jako dnes. Moderní grafické karty poskytují výkon srovnatelný se superpočítači z devadesátých let. Přesto ale často dlouho čekáme, až počítač nabootuje operační systém a zavede všechny programy, které se po startu OS načítají do operační paměti, a nezbývá nám nic jiného než smutně a znuděně sledovat otáčející se kolečko či přesýpací hodiny. V tu chvíli nás může uklidňovat pouze vědomí, že nejsme jediní, kdo čeká. Stejně jako my čeká i procesor a operační paměť, až pevný disk přesune čtecí zápisové hlavičky do správné pozice nad magnetickou plotnou, najde správný sektor, ve kterém se nachází požadovaná data, přečte je a pošle skrze elektroniku disku přes SATA rozhraní do obvodů základní desky počítače. Výkon výpočetních i grafických procesorů se zvyšuje tak, že dnes zvládnou simultánně zpracovávat několik vláken výpočtů, data pro zpracování jim však musí zajistit stále ten starý dobrý (a pomalý) pevný disk. Klasické magnetické pevné disky zpomalují chod počítače a nejvíce je to právě znát v případech, kdy se jedná o simultánní přístup k datům. Řešení tohoto problému je známé, dodnes ale ne všeobecně rozšířené – jmenuje se SSD disk.

SSD disky ukládají data místo magnetických ploten ve flashových buňkách, takže jsou nejen rychlé, ale vzhledem k tomu, že neobsahují žádné pohyblivé součástky, i naprosto tiché. Oproti magnetickým diskům mají nejen dvakrát až třikrát vyšší přenosové rychlosti, ale co je z hlediska rychlosti mnohem důležitější, mají i řádově kratší přístupovou dobu.

Zrychlení počítače osazeného SSD diskem si všimnete na první pohled. Start operačního systému se dvojnásobně zrychlí, aplikace se budou otevírat v ten moment, kdy na ně kliknete myší, a ani nepoznáte, že zatímco pracujete, antivirový systém provádí kontrolu celého SSD disku. Příjemným bonusem je ztišení celého systému, a to nejen díky tomu, že SSD disk nevydává žádné zvuky, ale i proto, že SSD disk se při činnosti zdaleka tolik nezahřívá, takže nezvyšuje vnitřní teplotu počítače a ventilátory nemusí běžet tak rychle jako v případě pevného disku. Přístup k magnetickému datovému disku není tak častý jako k disku systémovému.

Vysoká cena použitelných SSD disků byla dlouho limitujícím faktorem jejich nákupu, situace se ale naštěstí v poslední době lepší a na trhu se objevují zajímavá zařízení s dostupnou cenou a vysokou rychlostí. Průběžně testujeme nové SSD disky tak, jak k nám doráží do laboratoře, a z výsledků sestavujeme naše srovnávací žebříčky Top 10. Z nich jsme také vybrali tři zajímavé disky, které se nedávno objevily na trhu a díky nimž můžete za rozumný peníz zrychlit jak stolní, tak přenosný počítač.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud