Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

USB flash disky jsou horší, než byste čekali. Jak se k nim správně chovat?

Pavel Trousil 13.02.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Firma CBL zabývající se záchranou dat varuje před zhoršující se kvalitou USB flash disků. Závěr je jasný – se spolehlivostí noname USB flash pamětí byste neměli příliš počítat. Výrobci v nich totiž požívají poškozené a vyřazené paměti, nebo dokonce microSD karty neznámého původu.

Kapitoly článku

Když německá firma CBL zabývající se obnovou dat nedávno provedla studii nefunkčních USB flash disků, které jí byly zaslány na záchranu, zjistila několik zajímavých a dost varujících trendů. Kvalita pamětí se totiž bohužel zhoršuje a zejména noname výrobky nejsou spolehlivé. 

Ve většině případů šlo sice o levné flash disky, které firmy rozdávají jako reklamní dárky, ale byly mezi nimi i značkové produkty. Co společnost CBL překvapilo, bylo množství použitých NAND čipů od renomovaných firem, jako jsou Samsung, Sandisk nebo Hynix, které se nacházely uvnitř levnějších zařízení. Čipy, které při testování vykazovaly zjevně sníženou kapacitu a spolehlivost a proto byly vyřazeny, měly logo výrobce buď odstraněné, nebo někdy jen přepsané náhodným textem.
 

Flash
info ikonka
Zdroj: CBL
Logo výrobce pamětí je buď odstraněné, nebo někdy jen přepsané náhodným textem. Jde většinou o čipy vyřazené kvůli nedostatkům, které se přesto dostaly do oběhu.

To vede k závěru, že čipy, které neprojdou kontrolou kvality výrobců, jako jsou Hynix, Sandisk nebo Samsung, jsou dále přeprodávány a použity v USB pamětech – pouze se sníží deklarovaná kapacita.

Někdy dokonce v USB flash disku vůbec nebyl NAND čip, ale microSD karta - pravděpodobně také vyřazená během kontroly kvality - zbavená identifikátorů a připojená k desce USB rozhraní. Na "no-name" produkty je "stále menší spolehlivost", napsala CBL. CBL sice našla i značkové výrobky s podobnými „odřenými“ čipy a připájenými kartami, ale konkrétní značky ve své zprávě nejmenovala.
 

flash
info ikonka
Zdroj: CBL
V některým USB flash discích byla dokonce použitá pomalá microSD karta a USB řadič.

Co stojí za zhoršenou kvalitou

Kromě zřejmého horšího zkracování a použití nekvalitních komponent se podle CBL na celkově nižší spolehlivosti podílí i obecný trend používání jiných paměťových buněk NAND. Původně se používaly paměti SLC, které uchovávají v každé buňce jeden bit. Čip QLC (quadruple-level), který je teď rozšířený, ale používá čtyři bity na buňku, což znamená 16 napěťových úrovní, které musí být správné. 
QLC sice umožňuje ukládání s vyšší hustotou, ale s rostoucí hustotou dat v NAND buňkách klesá jejich rychlost a životnost. Čtení nebo zápis jedné z osmi diskrétních úrovní napětí do buňky vyžaduje více času a úsilí, než získat nebo nastavit jednoduchou, jednoznačnou hodnotu zapnutí/vypnutí. To znamená, že se snižuje maximální počet možných cyklů čtení/zápisu a zvyšuje se riziko, že rozdíly nábojů, které se čtou jako bity, již nelze přečíst v důsledku stárnutí izolační vrstvy, která tyto náboje uchovává.
 

flash
info ikonka
Zdroj: CBL
Výrobci používají nekvalitní paměti. Logo výrobce bývá přepsané, nebo vybroušené.

S vysoce kvalitními USB flash disky je spousta práce vynaložená na opravu chyb a kontrolu teplot. U čipů, které ve skutečnosti čipy nejsou nebo byly sebrány z odpadkového koše po kontrole kvality a byla z nich setřena loga výrobce, „ztráta dat není překvapivá,“ píše CBL.

Flash paměti jsou praktické, ale je třeba si uvědomit, že se z nich mohou data ztratit, pokud jsou například dlouhodobě uloženy," říká Heinicke z CBL. "Tyto neznámé čipy s vymazanými logy výrobce nám obnovu dat nijak neusnadňují. Naštěstí se nám podařilo zdokonalit naše nástroje pomocí umělé inteligence a snížit nároky na vývoj softwaru pro obnovu algoritmů flash pamětí."
 

Mohlo by vás zajímat

Jak se k pamětem chovat

Celkově vzato, zpráva CBL dokazuje, že nikdy nic, co skutečně potřebujete, byste neměli uložit na levný USB flash disk. Firma CBL má také doporučení pro ty, kteří něco na USB flash disku uloženo mají a rádi je používají:

  • Měli byste používat několik paměťových uložišť a používat je střídavě - paměťové flash čipy mají pouze omezený počet cyklů mazání a stárnou
  • Neměli byste používat malé USB flash disky, protože síla působící při jejich zasunutí se často přenese i přímo na čipy a mají také horší odvod tepla než větší a robustnější modely
  • Uchovávejte flash paměti a chladném místě - vysoké teploty urychlují postupnou ztrátu dat
  • Nepoužívejte reklamní USB flash disky k ničemu důležitému
  • Jednou nebo dvakrát ročně proveďte na USB flash disku zápis a čtení, aby se provedla oprava chyb (alespoň u kvalitnějších pamětí).
  • Nepřeplňujte disk, abyste dali šanci údržbě dat a opravě chyb.
     

Další podvody

Podvodů s flash paměťmi je hodně. Například server How-To Geek přišel na to, že "16TB" SSD disk, nabízený za relativně rozumnou cenu 70 dolarů a s desítkami pětihvězdičkových recenzí, je ve skutečnosti 64GB microSD karta. Poté, co dodavatelé přes Amazon prodají dostatečný počet těchto disků zmizí aby se po čase objevily pod jiným jménem. 

V polovině roku 2022 byl zase na Walmartu a AliExpressu nabízen "30TB" externí SSD za něco málo přes 30 dolarů. Uvnitř ovšem byly dvě microSD karty, přilepené k USB 2.0 desce a nabité firmwarem, který se jednak špatně prezentoval systému Windows, jednak jednoduše při kopírování přepisoval svůj omezený prostor stále dokola.

Zdroj: CBL tech, How-To Geek, X, Ars Technica
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme