Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ušetříte paměť telefonu, aniž byste smazali jedinou aplikaci: Google připravuje zajímavou inovaci pro Android

Jiří Palyza 27.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud patříte do početné skupiny uživatelů mobilního systému Android, můžete se začít těšit na novou praktickou funkci. Do budoucna vám pomůže šetřit kapacitu paměťového úložiště vašeho zařízení.

Chytré telefony už v současné době nabízejí dostatek úložného prostoru pro nespočet aplikací, fotek, videí a dalších souborů, které si uživatelé na svých zařízeních ukládají. Z cenových důvodů se ale mnozí rozhodují spíš pro modely s menší kapacitou paměti, nebo v případě špičkových řad sahají spíš po základních verzích.

Odstraněním málo používaných aplikací sice paměť rychle uvolníte, nevýhodou ale je, že je v případě potřeby musíte znovu instalovat a nastavit. Android 15 chce v této oblasti pomoci a nabídne novou funkci. Namísto mazání půjde aplikace archivovat.

Mohlo by vás zajímat

Funkci archivace aplikací Google oznámil už na začátku roku 2022. Její ambice nejsou malé. Hrdě tvrdí, že dokáže ušetřit přibližně 60 % úložného prostoru, obsazeného aplikací. To se provádí odstraněním jen částí aplikace, namísto jejího úplného odstranění.

Nová funkce využívá strukturu formátu Android App Bundle, který Google používá k distribuci aplikací. Vývojáři, kteří do služby Google Play odešlou aplikaci ve formátu Android App Bundle, obdrží také archivované APK, něco jako redukovanou verzi původní aplikace.

Android 15: archivace aplikací jako nový způsob úspory kapacity úložného prostoru
 

Obrazovka nové funkce pro archivaci aplikací v Androidu
Takto by měla nová funkce systému Android 15 vypadat.
Zdroj: Android Authority / Mishaal Rahman

Archivovaný soubor APK je velmi malý a obsahuje pouze ikonu aplikace s přiloženým symbolem stahování, a dále kód potřebný k tomu, aby v případě potřeby Google Play obnovil původní aplikaci. Vzhledem ke skutečnosti, že archivovaný soubor APK má stejný podpis jako původní aplikace, lze jej snadno a bezproblémově instalovat přes původní verzi, aniž by došlo k jakékoliv ztrátě dat.

Mohlo by vás zajímat

Archivace aplikací doposud byla funkcí platformy Google Play a nebyla přímo integrována do systému Android. To znamená, že uživatelé mohli archivovat nebo obnovovat aplikace pouze prostřednictvím obchodu Google Play. Tvůrci ostatních obchodů s aplikacemi museli pro archivaci aplikací vyvinout vlastní uživatelské rozhraní a implementaci.

V systému iOS je oproti tomu podobná funkce pro odstranění nepoužívaných aplikací integrována přímo do ovládacího rozhraní operačního systému.

Zdroj: Android Authority
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud