Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Už máte aplikaci eDoklady? Nově ji můžete použít u policie, i to má ale háček

Jakub Fišer 04.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Aplikace eDoklady je tu s námi již třetí měsíc. Od ledna pomocí ní můžete nahradit klasickou občanku v podobě plastové kartičky. A nyní dochází k prvnímu rozšíření jejích funkcí, od dubna ji akceptuje policie v terénu.

Kapitoly článku

Občanka v mobilu

Občanku v telefonu, neboli aplikaci eDoklady, představilo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Digitální a informační agenturou (DIA) na podzim loňského roku, na konci ledna pak byl spuštěn ostrý provoz.

Uživatele, kterých bylo ještě na konci únoru 217 tisíc a dnes je jich podle oficiálních dat 331 tisíc, však omezuje to, že aplikaci v tuto chvíli není moc kde použít.

Ze zákona musí výpis z občanského průkazu, tedy aplikaci eDoklady, akceptovat každé ministerstvo a další ústřední správní úřady, kam spadá například Úřad vlády, Český telekomunikační úřad, Národní sportovní agentura a podobně.

Mohlo by vás zajímat

eDoklady u policie – ano, ale jen v terénu

Již v lednu však ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nastínil, že někdy od dubna by měli aplikaci coby průkaz totožnosti akceptovat policisté v terénu. To nyní potvrdila i redakce iDNES, která to vyzkoušela na vlastní kůži. Zároveň skutečnost potvrdil též mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Dlužno však upozornit, že se novinka týká pouze státní policie v terénu. Například při pochůzkách, hlídkách, anebo při silničních kontrolách. Pokud ale budete z jakýchkoliv důvodů potřebovat navštívit policejní služebnu, tam musíte mít stále klasickou plastovou kartičku, s aplikací bohužel nepochodíte. To stejné platí i městské, respektive obecní policie.

Další vlna má rozšiřování působnosti eDokladů má následovat v červenci 2024, kdy už se budete moci prokazovat u policie (na služebnách), u soudu, finančnímu úřadu nebo například na úřadu práce. Soukromým osobám, tedy třeba v obchodě nebo na pojišťovně, budete aplikaci moci předložit až od ledna příštího roku.

Zdroj: iDNES, Lupa


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud