Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Už vás nebaví věčné hrátky Microsoftu? Klid, nový Linux má co nabídnout a grafikou si s Windows rozhodně nezadá

Jiří Palyza 12.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Microsoft tlačí na pilu a snaží se uživatele přimět k tomu, aby začali přecházet na Windows 11. Mnohým, a možná patříte do této skupiny i vy, se to nelíbí, mimo jiné i z důvodu hardwarové (ne)kompatibility. V oblasti Linuxu lze najít spoustu zajímavých alternativ. Podíváme se na jednu z nich, která se velmi inspirovala grafikou Windows: Zorin OS.

Kapitoly článku

Windows sice stále jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro stolní i přenosné počítače. Neznamená to ale, že by s ním uživatelé byli natolik spokojeni. Za rok dojde na lámání chleba. Microsoft plánuje ukončit podporu Windows 10 a mnoho uživatelů bude postaveno před otázku, co dál?

Jednou z možností je porozhlédnout se ve světě Linuxu. Mnoho distribucí se snaží přizpůsobit svůj vzhled systému od Microsoftu, aby jeho uživatelé měli případný přechod co nejsnazší. Příkladem je Zorin OS, jehož vzhled vývojáři upravili tak, že je Windows 11 podobný jak vejce vejci. Pokud byste se jím nechali zlákat, je vhodné začít bezplatnou základní verzí, která je pro domácí použití rozhodně dostačující.

Mohlo by vás zajímat

Tvrdit ale, že vývojáři této linuxové distribuce bezostyšně kopírují od Microsoftu, by nebyla pravda. Zorin není zrcadlovou kopií Windows 11. Pouze využívá základní aspekty jeho designu a logiku fungování.

Vše je elegantně zabudováno do vlastního desktopového prostředí s názvem Zorin Desktop. Použité ikony připomínají modernější verze systému Android.

Zorin OS: k dispozici je nová verze a s ní i spousta zajímavostí
 

Nabídka pro Zorin OS upgrade
Vstříc uživatelům ze světa Windows vychází Zorin OS i podporou windowsovských aplikací.
Zdroj: Zorin OS

Aktuální verze Zorin OS je z hlediska grafického provedení zdařilá. Verze 17.1 přináší optimalizace v řadě oblastí:

 • Integrovaná databáze programů nyní obsahuje více než stovku oblíbených aplikací pro Windows, které lze spustit přímo prostřednictvím Wine 9.0.
   
 • Pokud instalaci spustíte prostřednictvím nativních instalátorů Windows, budete automaticky přesměrováni na přirozené verze linuxových nástrojů; samozřejmě, pokud jsou k dispozici.
   
 • Pomocí nástroje "Bottles" můžete používat Windows ve virtuálním prostředí.
   
 • Ve verzi "Education" má Zorin OS také čtecí pruh, který zvýrazňuje vodorovnou oblast ve výšce kurzoru a zbytek ztmavuje.
   
 • Součástí výchozí instalace je aktualizovaná kancelářská sada LibreOffice.
   
 • K dispozici jsou ikony pro více typů souborů, například EXE, RAW, AppImage nebo EPUB.

Přehledná pracovní plocha a vazba na Android
 

Pracovní plocha Zorinu OS
Prostřednictvím nástroje Zorin Connect lze smartphony s Androidem snadno spárovat s počítačem.
Zdroj: Zorin OS

Zorin OS se vyznačuje dvěma zajímavými vlastnostmi. Důraz  klade na snadno použitelné desktopové prostředí a jednoduchou integraci zařízení s Androidem.

Spárování provedete pomocí nástroje Zorin Connect. To vám například umožní prohlížet fotografie ze smartphonu na počítači, odpovídat na textové zprávy z počítače nebo mezi zařízeními vyměňovat soubory či odkazy na webové stránky.

Kromě toho vývojáři neustále pracují na úpravách grafiky uživatelského rozhraní a zlepšil se i výkon systému. Grafika dokáže v nastaveném čase automaticky přepínat mezi světlým a tmavým režimem. Novinkou je také noční režim s filtrem modrého světla, režim "Nerušit" a nové rozvržení plochy, optimalizované pro dotykové obrazovky.

Dobře vybavená distribuce pro linuxové začátečníky
 

LibreOffice
V oblasti kancelářských nástrojů Zorin OS sází na LibreOffice.
Zdroj: Zorin Group

Zorin je postaven na Ubuntu, pro aktuální verzi se používá jádro z verze 22.04. Nese to s sebou mimo jiné výhodu vyzkoušet si Zorin OS v živém režimu bez jakéhokoliv narušení instalace stávajícího systému. Linuxoví začátečníci také ocení velký výběr předem instalovaného softwaru.

Kancelářskou sadou, která je dodávána ve výchozím nastavení, je LibreOffice, a předem instalovaným prohlížečem Firefox. Dále máte Gimp na úpravu obrázků, ale i další řadu užitečných programů.
 

Mohlo by vás zajímat

Znalce Ubuntu možná překvapí, že jako poštovní klient se používá PIM Evolution, nikoliv Thunderbird. Další programy jde instalovat pomocí softwarového správce nebo ručně prostřednictvím instalačních balíčků Debian.

Pro uživatele aplikací ze světa Windows se doporučuje emulátor Wine. Pak je možné spouštět i programy ze světa Microsoftu. Celkově Zorin OS nabízí promyšlený výběr softwaru, aniž by působil přetíženě.

Jednoduché instalaci se nedá nic vytknout
 

Bohatá aplikační výbava Linuxu Zorin OS
Všestranná linuxová distribuce je vhodná i pro zařízení s dotykovými displeji.
Zdroj: Zorin

Instalace Zorin OS je velmi snadná. Výhodu mají uživatelé, kteří už nasbírali zkušenosti při instalaci Linux Mintu nebo Ubuntu. Se Zorinem si pak poradí velmi snadno.

Bezproblémově lze provozovat také ve VirtualBoxu, nebo jako live systém, spouštěný z USB disku. Pro takový případ můžeme doporučit Linux Live USB Creator.

Celkově lze aktualizaci na verzi 17.1 považovat za zdařilou. V její podobě získáte druhý operační systém, který díky vizuální podobnosti s Windows 11 mohou intuitivně ovládat i nováčci v linuxovém světě.
 

Mohlo by vás zajímat

Uživatelsky vstřícné linuxové distribuce, které se snadno používají a jsou vizuálně jednoduché na ovládání, mají i další zástupce. Určitě sem patří také Elementary OS. Na rozdíl od Zorinu OS, kterému jako designová inspirace posloužil Microsoft, se tenký Elementary více podobá macOS.

Ano, Zorin OS je jednou z vhodných alternativ

Mnohé z distribucí Linuxu, které jsou vybaveny přívětivým uživatelským rozhraním, jsou označovány za zabijáky Windows. Je to přehnané. Například Zorin OS by mohla jistě být zajímavá alternativa pro uživatele, kteří stále setrvávají u starších verzí Windows.

Bezplatná verze obsahuje vše, co je nezbytné pro domácí použití systému. Výhodou je, že Zorin OS dobře funguje i na starším hardwaru, takže si jej můžete instalovat například na vyřazený notebook nebo starší stolní počítač. A třeba budete příjemně překvapeni.

Zdroj: Zorin Blog, 9to5Linux


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud