Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Uživatelé Androidu houfně přechází na iPhone: dokonce nejvíc za poslední roky

Jakub Fišer 22.05.2023

Spor mezi uživateli Androidu a iPhonů od Applu je dlouhodobý a k urovnání vztahů jen tak nedojde. Přesto pozorujeme na globálním trhu zajímavý fenomén – odliv uživatelů z Androidu do ekosystému Applu je nyní vyšší než za posledních několik let.

Kapitoly článku

Agentura Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) přišla se zajímavým průzkumem. Ptala se zákazníků, kteří si v poslední době pořídili nový telefon, jaký mobil či systém používali předtím. V drtivé většině případů uživatelé iPhonů přechází z iPhonů, pořizují například novější model.

iPhone nebo Android?

Určitá část grafového „koláče“ však vždy připadne přeběhlíkům od konkurence. CIRP uvádí průzkum touto anotací: „Podívali jsme se na údaje o nákupech iPhonů za posledních devět let, včetně telefonu, který kupující iPhonu vlastnili bezprostředně před nákupem nového iPhonu. Ve 12 měsících končících v březnu 2023 15 % kupujících iPhonu uvedlo, že přešlo z telefonu se systémem Android, zatímco 83 % uvedlo, že zůstalo u iPhonu.“

Graf ohledně přechodu na iPhone | Zdroj: se svolením CIRP

Graf ohledně přechodu na iPhone | Zdroj: se svolením CIRP

Podle grafu zveřejněného společností CIRP je evidentní, že za poslední rok je přechod „androiďáků“ na iPhony enormní, minimálně ve srovnání s předchozím obdobím. Tak tedy: letos hovoříme o podílu 15 %.

V letech 2022 až 2020 činil rozdíl pouze 10–11 %. V roce 2019 hovoříme o podílu přeběhlíků 14 % a o rok dříve byla hodnota na stejném bodě, jako je nyní, ergo 15% podíl přechodu z Androidu na iPhone. Největší zmapovaný podíl přeběhlíků CIRP uvádí v roce 2016, kdy z Androidu na iPhone přecházelo 21 % zákazníků. Dalo by se tedy říct, že každý 5. zákazník iPhonu měl předtím Android.

Apple se k samotnému průzkumu pravděpodobně neplánuje nijak obšírně vyjádřit. Nicméně jeho finanční ředitel Luca Maestri řekl, že firma sleduje tuto statistku (přeběhlíci a běžní zákazníci) a posiluje investice na trzích, kde je podíl oproti Androidu nízký. Tak možná zde hledejme odpověď.

Zdroj: CIRP, 9to5Mac


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud