Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Androidu, jste opět na mušce hackerů: zneužívají oblíbenou aplikaci, aby vás sledovali

Jiří Palyza 15.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Aplikace pro sledování, takzvaný spyware, jsou často propagovány jako aplikace pro kontrolu dětí. Přitom ale mohou sledovat a monitorovat i jiné osoby, například partnery či někoho z manželského páru, a to zcela bez jejich souhlasu.

V centru pozornosti je v současné době androidová aplikace s názvem "TheTruthSpy", která obsahuje závažnou bezpečnostní chybu. Tato zranitelnost umožnila několika hackerským skupinám získat neoprávněný přístup k citlivým údajům uživatelů. Škodlivá činnost byla pozorována od prosince loňského roku.

Přístup k datům bez vyžádání potřebné autorizace údajně umožňuje absence klíčových bezpečnostních certifikátů.

Důsledkem této zranitelnosti mohly hackerské týmy, které jsou známy pod jmény SiegedSec a ByteMeCrew, získávat citlivé informace od tisíců uživatelů systému Android, a dále je prostřednictvím aplikace špehovat.

Přestože aplikace "TheTruthSpy" není na oficiální platformě Obchod Play k dispozici, lze si ji stáhnout ze stránek třetích stran ve formě instalačního balíku APK.

Jak si zkontrolujete, zda je ve vašem smartphonu instalována nebezpečná aplikace

Sledovaný smartphone
Bezpečnostní mezera ve sledovací aplikaci TheTruthSpy není už několik měsíců záplatována. Umožňuje sledovat zařízení, na které je instalována, aniž by o tom uživatel tušil.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Postup, jakým lze zjistit zda bylo vaše zařízení kompromitováno spywarem TheTruthSpy, naleznete na webových stránkách serveru TechCrunch. Zaměřte se především na odstavec s názvem "How does the TheTruthSpy spyware lookup tool work?" a v něm zdůrazněné zelené rámce.

Ve stručnosti se prověření provádí prostřednictvím zařízení, o kterém máte jistotu, že je bezpečné. To může být telefon známého nebo člena rodiny.
 

Mohlo by vás zajímat

Z důvěrného a prověřovaného zařízení navštívíte stejnou webovou stránku pro ověření. Do vyhledávacího nástroje na webové stránce zadáte číslo IMEI nebo reklamní ID zařízení, u kterého máte podezření na zneužívání. To musíte předem zjistit podle typu vašeho zařízení. Pro smartphony Samsung jsme o tom psali v tomto příspěvku a uvedený postup by mohl fungovat i u jiných značek. Jak na to radí i server TechCrunch ve zmíněných zelených rámcích.

Pokud bude nález pozitivní, je nanejvýš vhodné aplikaci z kompromitovaného zařízení co nejrychleji odstranit.

Znepokojivá na celé věci je také skutečnost, že se nejedná o první bezpečnostní chybu v aplikaci. Současná bezpečnostní díra, která je označena jako CVE-2022-0732, není záplatována už několik měsíců a představuje značné riziko.

Uživatelé, kteří službu TheTruthSpy používají, by jí také měli raději odstranit. I přesto do té doby získané citlivé informace zůstanou v rukou kyberzločinců.

Zdroj: TechCrunch


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud