Přejít k hlavnímu obsahu

Uživatelé smartphonů, toto je pět klasických chyb, kterými své zařízení rychle zničíte

Jiří Palyza 11.08.2021
info ikonka
Zdroj:

Lidé používají své chytré telefony každý den, a to velmi intenzivně. Mnoho zařízení je však vystaveno zbytečnému namáhání, protože s nimi uživatelé zacházejí nesprávně. Podíváme se, čemu je dobré se za každou cenu vyhnout, aby váš smartphone vydržel co nejdéle.

Chytré telefony se v posledních letech staly nedílnou součástí moderní kultury. Jsou to každodenní společníci, poskytovatelé informací a pohodlí v praktickém formátu. Děti s mobily začínají často už s nástupem do školy, a vůbec výjimečné nejsou případy, kdy jich vlastí i více. Mezi četnými uživateli jsou ale i tací, kteří se svými mobilními telefony stále zacházejí špatně, což vede k jejich zbytečně rychlému opotřebení a někdy i předčasnému zničení.

Přestože jsou chytré telefony už po generace upravovány tak, aby vydržely stále větší zátěž, stále existuje způsob chování a činnosti, které mohou špičkové zařízení trvale poškodit. A jak tedy správně zacházet se smartphonem a vyvarovat se nejčastějších chyb při zacházení s mobilním telefonem?

Smartphone na přímém slunci

sun

Pokud smartphone zůstane na prudkém slunci příliš dlouho, může dojít k dlouhodobému poškození zařízení. | Zdroj: Andreas Lischka/Pixabay

Zvláště když se venku opět oteplí a sluneční paprsky lákají k vodě, jsou chytré telefony vystaveny velkému namáhání. Přístroje ze své podstaty produkují vlastní teplo. Pokud se teplota zvýší i kvůli žhnoucímu slunci, většina chytrých telefonů to může vzdát. V lepším případě zařízení ohlásí, že potřebuje snížení teploty a přejde do chráněného režimu, ve kterém lze používat pouze několik funkcí.

Pokud takové varování selže, nebo jej uživatelé dokonce ignorují, může dojít k trvalému poškození smartphonu. To nastává v případech, kdy vnitřní součástky už vysokou teplotu jednoduše nevydrží. To by se sice stávat nemělo, ale delší vystavení zařízení přímému slunci k tomu vést může. Proto je dobré smartphone raději chránit a nechávat ve stínu. To samé platí i pro odložená zařízení v autě. Pamatujte na to, že pokud v tuto chvíli do zaparkovaného vozu slunce nesvítí, protože ho částečně kryjí větvě stromu, za dvě hodiny to může být jinak. A teplota uvnitř na přímém slunci poroste velmi rychle.

Rychlé uložení smartphonu

Když spěcháte a potřebujete smartphone rychle odložit či přibalit do zavazadla, často skončí v batohu, příruční tašce nebo kapse. A pokud je tam bez krytu, který by chránil displej nebo jeho tělo, uložený například spolu s klíči, nevzhledné škrábance, hluboké rýhy anebo dokonce praskliny na displeji mohou být po opětovném vybalení nepříjemným překvapením. Proto se vyplatí investovat do pouzdra, i když se použije pouze v podobných případech a ne příliš často. Kryty se často stejně snadno snímají, jako aplikují, a proto nemusí tloušťku anebo design smartphonu ovlivňovat trvale.

Klasikou je také nošení smartphonu v zadní kapse kalhot, které je v teplých dnech také často viditelné. Nejenže lze takové zařízení rychle ukrást a uživatelé si toho často ani nevšimnou, ale také se na to snadno zapomene a při dosednutí vás už jen zlověstné křupnutí informuje o tom, že to co následně uvidíte, jste si zrovna nepřáli.

Dlouhé odkládání aktualizací

ios14-7update-cover

Aktualizace pomáhají zvýšit bezpečnost smartphonu a přinášejí do zařízení nové funkce. | Zdroj: Szabo Viktor/Unsplash

Výhodou chytrých telefonů je připojení k internetu, a tedy možnost pravidelně instalovat aktualizace, které zlepšují funkce nebo odstraňují kritické bezpečnostní mezery. V každodenním režimu však aktualizace často působí jako otravné vyrušení, které s radostí odsuneme a ignorujeme. Náš tip: nedělejte to a věnujte aktualizacím pozornost a potřebný čas.

Pokud se totiž jedná o oficiální vylepšení ze strany výrobce, měla by být aktualizace použita už jen proto, že vám zaručí optimální používání zařízení. Kromě bezpečnostních aspektů updaty nabízejí samozřejmě také nové funkce, které usnadňují každodenní život. A těch pár minut čekání za to ve většině případů stojí.

Dlouhodobé hluboké vybíjení akumulátoru

Dodnes přetrvává fáma o akumulátorech smartphonů. Za snížení výkonu – tedy kapacity – akumulátorů mobilních telefonů je údajně zodpovědný takzvaný "paměťový efekt", protože se nabíjí ve chvíli, kdy nejsou zcela vybité, a poté se nenabijí na maximum své kapacity. Předpokládá se, že si akumulátor v určitém okamžiku "zapamatuje", že například úroveň 20 % zbytkové kapacity je výchozí stav a bude ji považovat za nový nulový bod. V praxi se však potvrzuje, že je to nesmysl.

Naopak, v případě akumulátorů mobilních zařízení, které používají ve většině případů technologie Li-Ion nebo Li-Pol, je jejich hloubkové vybíjení "na nulu" škodlivé. Obecné doporučení: zařízení připojit k nabíječce vždy ve chvíli, kdy si o to řekne. Obvykle k tomu dochází ve chvíli, kdy ještě zbývá přibližně 20 % kapacity akumulátoru. A ideálně dobít na 100 % při pokojové teplotě. Není úplně vhodné dobíjet v případech, kdy akumulátor vykazuje 50 až 70 % svého nabití. Příliš vysoké, anebo naopak příliš nízké teploty mohou nabíjecí cyklus ovlivnit a vést tak k rychlejší ztrátě kapacity akumulátoru. Pokud zařízení nebudete delší dobu používat, je dobré akumulátor vyjmout (pokud je to možné) a uložit mimo zařízení v chladnějším prostředí.

Otevírání zpráv, příloh e-mailů a klikání na odkazy

Svět je nyní mobilní. Tento trend se dotýká všech oblastí života včetně těch, které nám chtějí uškodit. Trendu chytrých telefonů se přizpůsobili i podvodníci a "optimalizovali" dřívější spamové e-maily určené pro stolní počítače tak, aby mohly být zasaženy i mobilní přístroje. Trojské koně, podvodné e-maily nebo pokusy o phishing jsou pro chytré telefony s přístupem k internetu a s připojením do e-mailu na denním pořádku.

Při otevírání e-mailů na chytrém telefonu je proto na místě zvýšená opatrnost. V některých případech stačí otevření přílohy nebo kliknutí na podsunutý odkaz k instalaci škodlivého softwaru do zařízení. Nikdy nesledujte odkazy, jejichž původ neznáte. To platí i pro řetězové dopisy, které vám mohou přeposílat přátelé. Pokud chcete být v bezpečí, vyplatí se podívat se na antivirové programy pro chytré telefony se systémem Android, které vás před takovými útoky ochrání.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme