Přejít k hlavnímu obsahu

Uživatelé WhatsAppu, zpozorněte: důležitá inovace údajně přináší velké bezpečnostní riziko

Jiří Palyza 23.03.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Evropská komise už před časem schválila regule pro podnikání technologických firem v digitální oblasti, které jsou známé po zkratkou DMA. Nyní nastal čas jejich převedení do praxe a podřídit se musel i komunikátor WhatsApp. Novinka, kterou v té souvislosti uvedl, ale zvedla diskuzi v bezpečnostních kruzích. O co jde a může vás to nějak ohrozit?

Nejnovější možnosti v aplikaci WhatsApp, které nabízejí interoperabilitu s jinými komunikátory, vyvolávají otázky ohledně zabezpečení a záruk ochrany osobních údajů. Vzhledem k tomu, že v regionu Evropské unie vstupuje do platnosti zákon o digitálních trzích (DMA), musí WhatsApp otevřít své prostředí i dalším komunikátorům, jako jsou Signal nebo Telegram.

To je na jednu stranu přínosem, a to především pro uživatele, jejichž známí, přátelé, kolegové či rodinní příslušníci WhatsApp nepoužívají, ale mají některý z jiných komunikátorů. Existuje ale riziko, že bude ohrožena integrita koncového šifrování aplikace WhatsApp. Bezpečný přenos zpráv mezi různými platformami je totiž technicky velmi náročný.
 

Mohlo by vás zajímat

Odborníci z branže, včetně  Electronic Frontier Foundation (EFF) a dalších kryptografů, vyjadřují obavy, že požadovaná interoperabilita by mohla vést k ohrožení bezpečnosti.

Je zde riziko, že by mohlo dojít k částečnému nebo dokonce úplnému odstranění koncového šifrování aplikace WhatsApp, což by mohlo ohrozit soukromí více než miliardy uživatelů.

Před bezpečnostním rizikem WhatsAppu varuje i mateřská společnost Meta
 

Logo WhatsApp na displeji mobilu
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Bezpečnostní experti se obávají, že otevření prostředí WhatsAppu dalším komunikátorům, které je důsledkem DMA, ohrožuje bezpečnost šifrování mezi koncovými body.

Společnost Meta, která stojí za aplikací WhatsApp, varuje uživatele před potenciálním nebezpečím nové funkce interoperability s ostatními messengery. Zdůrazňuje, že udržení bezpečného end-to-end šifrování je při výměně zpráv mezi různými platformami obtížné.

Odborníci doporučují, aby uživatelé upřednostnili zabezpečení svých zpráv a aplikace třetích stran používali pouze ve výjimečných a nezbytných případech. Pro citlivé konverzace je vhodné používat end-to-end šifrované komunikátory, aby se minimalizovala rizika ochrany dat.

Zdroj: The Hacker News, TechCrunch
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme