Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Uživatelé Windows 11 se dočkali velké aktualizace: na Hlavním panelu najdou vyhledávání Bing s umělou inteligencí

Jiří Palyza 14.03.2023

V rámci dnešního dne záplat Microsoft uvolňuje velkou aktualizaci Windows 11, nazvanou Moment 2 update, pro všechny uživatele. Tedy přesněji, pro ty, jejichž systém vyhovuje hardwarovým nárokům jedenáctek. K největším inovacím patří vyhledávač Bing s integrovanou podporou umělé inteligence ChatGPT.

Kapitoly článku

Ve zkratce:

– Microsoft pozměnil svůj systém aktualizací, chce je vydávat průběžně po celý rok, nazývá je "Moment updates",

– dnes uvolňuje Moment 2 update pro Windows 11, který je k dispozici všem uživatelům,

– je určen pro aktuální verzi Windows 11 22H2,

– k hlavním novinkám patří integrace nového vyhledávání Bing s prvky umělé inteligence ChatGPT na Hlavní panel, lepší propojení s iPhony v prostředí Windows a snímání videí obrazovky pomocí nástroje Snipping Tool (Výstřižky),

– aktualizaci si můžete také stáhnout samostatně, a to prostřednictvím katalogu Windows Update.

Aktualizace Moment 2 pro Windows už můžete mít nyní

Pokud používáte Windows 11 22H2 a máte počítač, který splňuje hardwarové požadavky systému Windows 11, je pro vás instalace aktualizace k dispozici automaticky. Provede se v rámci dne záplat Microsoftu, který je právě dnes.

Volitelně je také k dispozici ke stažení soubor s označením KB5022912, který má kapacitu 280 MB. Každopádně uživatelé by aktualizaci měli získat v rámci březnového dne záplat, tj. od 14. března 2023. Po úspěšné instalaci se ve Windows 11 zobrazí sestavení 22621.1344.

Před instalací je důležité vědět, že update není kompatibilní s oblíbenými nástroji pro vylepšení Hlavního panelu, ke kterým patří ExplorerPatcher, TranslucentTB nebo StartAllBack. Před instalací updatu Microsoft doporučuje tyto nástroje vymazat.

Nástroj umělé inteligence na Hlavním panelu

bing

O integraci umělé inteligence ChatGPT do vyhledávání Bing se hovoří jako o velké věci. A to přes hlasy, které kriticky upozorňují na stávající nevhodnost služby pro masové nasazení. | Zdroj: Microsoft

Microsoft integroval do vyhledávání Bing technologii ChatGPT. Na jednu stranu jde o revoluční krok, který fascinuje, na stranu druhou se tato technologie ale nezdá být vhodná pro nasazení v širokém měřítku.

To ale Microsoftu nezabránilo integrovat nový Bing přímo do Hlavního panelu Windows 11. Vyhledávání s podporou umělé inteligence je přístupné prostřednictvím vyhledávacího pole, které poznáte podle malé ikony Bingu.

Podle Microsoftu je vyhledávací pole jednou z nejpoužívanějších funkcí systému Windows. Odhaduje, že jej každý měsíc používá více než půl miliardy uživatelů. Na prohlížeč Edge jste přesměrování pouze v případě dotazů. ChatGPT funguje pouze v případě, kdy jste si už aktivovali preview nové funkce.

Bylo by samozřejmě příjemnější, pokud by to šlo použít přímo ve vyhledávacím poli nebo v nabídce, která se objeví, tedy bez přesměrování na Bing v prohlížeči. Pokud Bing na Hlavním panelu mít nechcete, můžete vyhledávací pole skrýt jako obvykle prostřednictvím personalizace nastavení Hlavního panelu.

Používání iPhonu pod Windows

Smartphone link, Propojení s telefonem, je zajímavý program Microsoftu, který umožňuje propojení mobilních telefonů s Windows. Zatím jej ale vývojáři v Redmondu dotáhli jen z poloviny, protože pokud nemáte některý z moderních dražších typů od Samsungu, budete mít k dispozici jen zlomek funkcí.

K iPhonům se Microsoft doposud choval macešsky. To se ale s nejnovější aktualizací mění. Ta by totiž měla smartphony od Apple integrovat lépe. Systém se s iPhony spáruje pomocí QR kódu, poté probíhá datový tok přes Bluetooth.

V prostředí Windows poté můžete využívat následující funkce telefonu: volat, psát zprávy a spravovat kontakty. Můžete používat i pro ekosystém Apple specifické iMessage. Praktická je zejména integrace do oznámení systému Windows.

Přesto ale existují jistá omezení: nová funkce je prozatím dostupná pouze v případě, pokud jste členy programu Windows Insider. Kromě toho nejsou podporována skupinová oznámení a nelze odesílat obrázky a videa.

Nástroj pro Snipping (Výstřižky) snímá i videa

Zajímavé aktualizace se také dočkal nástroj pro snímání obrazovky, Výstřižky. Nepořizuje už pouze statické snímky obrazovky, ale nově také umí nahrávat videa.

K tomu slouží malý přepínač, kterým nastavíte, zda chcete pořizovat snímky nebo natáčet videa pracovní plochy. Zbytek ovládání zůstává stejně jednoduchý, jako dříve: vyberete část obrazovky a můžete začít.

Další novinky aktualizace Moment 2

widgets

S widgety Microsoft prozatím žádnou díru do světa neudělal. Chce to změnit a proto rozšířil jejich nabídku. | Zdroj: Microsoft

Microsoft si dal skutečně záležet na tom, aby uživatelům nabídl užitečné funkce:

Úspora energie : počítače a notebooky by neměly spotřebovávat více energie než je nutné. V Nastavení a části Systém najdete novou část s názvem Napájení a baterie. V ní vám Windows navrhne nastavení pro úsporu energie, které můžete realizovat kliknutím myší.

Poznámkový blok (Notepad) : jednoduchý textový editor Windows nově integruje práci na kartách.

Teams : Windows 11 přichází s instalovaným chatem Teams ve výchozím nastavení. Ten ale mezi uživateli prozatím vyvolává smíšené pocity. Aktualizace přináší zjednodušený náhled videa, přímé přijímání hovorů a možnost jednoduchého sdílení odkazu na hovor.

Pomoc na dálku : pokud byste chtěli vzdáleně pomoci jinými uživatelům nebo členům rodiny s problémy s počítačem, můžete použít integrovaný nástroj Vzdálená nápověda. Ten umožňuje sdílet obrazovku, a také převzít kontrolu nad vzdáleným počítačem. Pomocí nového ukazovátka lze nyní označit ikony, nabídky nebo jiný obsah na obrazovce a snadno se tak orientovat v postupu.

Widgety : malá aplikační okna zatím nezaznamenala velký úspěch. V aktualizaci se do jejich nabídky také přesouvají funkce Propojení s telefonem, Xbox Game Pass a widgety třetích stran, například Spotify.

Dotykové ovládání : systém Windows 11 funguje nejen na klasických počítačích a noteboocích, ale také na zařízeních s dotykovými obrazovkami. Nový výsuvný Hlavní panel má poskytovat více místa na obrazovce. Jakmile se od obrazovky oddělí klávesnice, Hlavní panel se přesune dolů a zobrazí v minimalistické podobě jen s nejnutnějšími ikonami. Znovu zobrazit v plné podobě lze přetažením prstem.

Zdroj: Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme