Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé YouTube pozor: šíří se podvod, který je jen stěží rozpoznatelný

Jiří Palyza 08.04.2023

YouTube v současných dnech varuje před zákeřným podvodem. Pokud i vy patříte k častým uživatelům této oblíbené služby, buďte opatrní, abyste se mu dokázali vyhnout.

Kapitoly článku

Kyberškůdci se v současné době zaměřují na uživatele oblíbené streamovací platformy YouTube. Podle informací sdílených na Twitteru rozesílají jménem provozovatele manipulativní e-maily. Jejich cílem je získat uživatelské údaje.

Obzvlášť zákeřné je to, že jako odesílatel se příjemcům zobrazuje legitimní e-mailová adresa [email protected]. Na první pohled je tedy takřka nemožné poznat, že se jedná o podvodný e-mail.

twitter

| Zdroj: Twitter/TeamYouTube (@TeamYouTube)

Podvod na YouTube: jak byste měli reagovat

Obsah obdrženého e-mailu se týká změny podmínek užívání služby YouTube. Podle uvedených pokynů by si uživatel měl prostřednictvím odkazu stáhnout dokument, vyplnit jej a poslat zpět. Pokud tak neučiní do sedmi dnů, může být jeho účet omezen. Tento postup jasně naznačuje, že se jedná o manipulaci a phishingový útok.

Typickými příznaky podobných útoků je vyvíjení nátlaku na uživatele (změňte si heslo, vyplňte formulář, zaplaťte dlužnou fakturu) a hrozba ztráty přístupu ke službě (váš přístup bude zablokován, používání služeb bude omezeno).

Podvodníci také často zneužívají moment překvapení a vyvolávají v uživatelích špatné svědomí (kontrolou vašeho účtu jsme zjistili, že jste si již šest měsíců nezměnili přístupové heslo, kontrolou účetnictví jsme zjistili, že máme stále neuhrazenou pohledávku ve výši...).

V takových případech buďte obezřetní, přesvědčte se od koho vám e-mail přichází a při sebemenších pochybnostech si vše raději ověřte. Podvodníci umějí velmi zdařile napodobit formuláře bank, společností dodávajících elektřinu, ale i policie.

Zdroj: TwitterGoogle


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme