Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

V mobilech prosurfujeme výrazně více dat

redakce 07.07.2014

V prvním čtvrtletí tohoto roku lidé celosvětově spotřebovali více dat než za celý rok 2011. Celková mobilní datová spotřeba do roku 2019 naroste desetinásobně.

Spotřeba mobilních dat v Q1 2014 překonala tu celoroční z roku 2011. Uvádí to nejnovější vydání studie Ericsson Mobility Report. Podle předpovědi Ericssonu má do roku 2019 každý rok datový provoz průměrně narůst o 45%. Na konci výhledového období by celkový mobilní datový přenos měl dosáhnout desetinásobek toho loňského, přibližně 10 exabytů.

tower-ml-21-hsdfsdf-nahled

Výrazně roste i počet mobilních datových připojení a také průměrná spotřeba dat na uživatele. Na vzestupu jsou i mobilní širokopásmové připojení, které podle Ericssonu v roce 2019 dosáhnou 7,6 miliardy. V té době budou tvořit 80% všech mobilních připojení.

Nejvýraznější růst v počtu mobilních datových připojení zaznamená Asie, kde jejich počet naroste dvanáctinásobně. Jen v Číně by mělo do pěti let přibýt více než půl miliardy nových připojení. Co se týče našeho regionu, Ericsson odhaduje, že se počet nových připojení do roku 2019 zvýší osminásobně. „Hlavním motorem růstu bude zdokonalování technologií HSPA a rozvoj LTE sítí. Díky tomu bude stoupat i poptávka po rychlosti a kvalitě a s tím i nároky uživatelů,“ uvádí Jiří Rynt, ze společnosti Ericsson Česká republika.

Hlavním důvodem predikovaného nárůstu mobilního datového přenosu je neustále se zvyšující počet smartphonů, stále populárnější video obsah a rychlejší mobilní sítě. „Dnes jsou čtyři z pěti mobilů v nabídkách našich operátorů smartphony a ve společnosti je stále velký prostor pro jejich další rozšiřování. Navíc neustále zdokonalujeme a zrychlujeme mobilní sítě,“ vysvětluje Jiří Rynt.

Celkový datový provoz generovaný smartphony už překonal objem dat spotřebovaných mobilními počítači, tablety a routery. Jak odhaduje studie, do roku 2019 počet smartphonů ve světě naroste trojnásobně, což povede k dramatickému nárůstu datové spotřeby.

Spotřeba mobilních dat roste mnohem rychleji než data spotřebované v pevných sítích. V absolutním měřítku zůstane fixní datový provoz dominantní i v roce 2019, přestože jeho podíl klesne. Zatímco v 2013 mobilní datový provoz činil 5% celkových přenesených dat, v roce 2019 jeho podíl poroste na 12%.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme