Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

V Německu zakázali oblíbené značky telefonů: OnePlus a Oppo si tam už nekoupíte

Jakub Fišer 10.08.2022

Čínští výrobci to mají v Evropě většinou hodně jednoduché. Nastaví sympatickou cenu, nabízí dobrý poměr ceny a výkonu a úspěch je na světě. Někdy je ale potká nepříjemný osud, jako nyní OnePlus a Oppo.

Oba výrobci spadají pod čínský holding BBK Electronics, což je asi tak jediné, co je vzájemně spojuje. Zatímco telefony OnePlus si můžete na území ČR zakoupit od prvního modelu, Oppo sem vstoupilo vloni. Ani jedna ze značek nepatří v Česku mezi best-sellery, jiná situace je ale v Německu, kde mají obsáhlejší trh (zhruba o 73 milionů obyvatel víc) a své kupce si najde více značek.

OnePlus a Oppo končí

Zmíněné značky však nyní mají v Německu velký problém. Dostaly se do patentové třenice s finskou Nokií, která drží hned několik stěžejních patentů na technologii poskytující 5G v mobilních telefonech. Německý soud uznal Oppo a OnePlus vinnými z využívání cizích patentů bez placení poplatků za užití. Výsledek je jednoduchý, pro obě značky ale katastrofický – okamžitý zákaz prodeje mobilních telefonů na dotčeném trhu.

Zatímco v Německu si tak již nový mobil OnePlus nebo Oppo nekoupíte (oficiální e-shopy obou firem zejí prázdnotou), stávající mobilní telefony budou fungovat nadále. Problém je ale jiný – smartphony s technologií 5G porušující patenty Nokie firmy prodávají i jinde v Evropě, mimo jiné i u nás v Česku. Pokud se Nokia rozhodne jednat i v dalších zemích, hrozí zákaz prodeje mobilů značek Oppo a OnePlus i ve zbytku Evropy, což už by pro čínské výrobce mohlo být přímo destrukční.

Situaci komentovalo i oficiální české zastoupení Oppo, jejich vyjádření: “Jsme vlastníkem mnoha patentů 5G a roli duševního vlastnictví zohledňujeme i ve svých inovacích. V minulosti jsme uzavřeli licenční dohody s mnoha předními společnostmi a zavázali jsme se podporovat zdravý ekosystém duševního vlastnictví. Den po vypršení smlouvy se společností Nokia se finská společnost rozhodla obrátit na statutární orgány a dožadovala se nepřiměřeně vysokých poplatků za obnovení smlouvy.

Náš dlouhodobý závazek vůči německému trhu zůstává stejný a aktivně spolupracujeme s příslušnými stranami na vyřešení aktuální situace. Kromě pozastavení prodeje a marketingových aktivit prostřednictvím kanálů vlastněných společností OPPO, bude společnost OPPO v Německu pokračovat ve své běžné činnosti. Uživatelé mohou mezitím nadále používat produkty OPPO, využívat servisní služby, získávat aktualizace operačního systému a další.”

Zdroj: Oppo, Juve Patent


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme