Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

V prohlížeči Chrome se objevil nový symbol: co se za ním skrývá?

Jiří Palyza 11.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Téma výkonu internetového prohlížeče a jeho nároků na systémové zdroje je věčné. Google to ale nenechává být a snaží se i v této oblasti svůj Chrome vylepšovat. V nejnovější experimentální verzi Chrome Canary se objevila ikona, která by nám měla usnadnit přístup k důležitým nastavením.

Poskytovatelé internetových prohlížečů, kam samozřejmě patří i Google, neustále pracují na nových funkcích. To je jistě zajímavé pro příznivce nejnovějších technologií, ale co běžní uživatelé? Ty v mnoha případech trápí úplně jiné věci a často by raději než nejnovější technologické vychytávky měli browser s dobrým výkonem a rozumnými nároky na systémové prostředky. Zdá se ale, že vývojáři Google právě na těchto vylepšeních momentálně pracují.

Už nějakou dobu se testuje snadnější přístup k nastavení výkonu v postranním panelu Chromu. Tyto možnosti už lze najít v jeho nastavení nyní, ale je to tak trochu podobné jako v případě Windows: kdo by se chtěl proklikávat bohatými možnostmi nastavení a vše potřebné složitě hledat. Jednoduchý a snadno přístupný symbol rychloměru by to měl změnit.

Rychlejší cesta k nastavení výkonu

Symbol pro nastavení výkonu v hlavním okně Chrome
Nastavení výkonu chtějí vývojáři integrovat na postranní panel prohlížeče, který bude snadno přístupný prostřednictvím ikony tachometru z horní nástrojové lišty.
Zdroj: X / @Leopeva64

Symbol tachometru už můžete v Chromu najít nyní. Stačí si jen pozorně prohlédnout jeho nabídku. Otevřete si ji, a poté zvolte "Další nástroje". Tam rychloměr objevíte pod položkou "Výkon".

Pokud na ni kliknete, v okně prohlížeče se zobrazí stránka pro nastavení výkonu. Tip: pokud ji chcete načíst rovnou a ne prostřednictvím pohybu v nabídce, zadejte do URL adresního řádu prohlížeče cestu "chrome://settings/performance".

Na této stránce si poté můžete aktivovat například režim úspory paměti, definovat výjimky z pravidla úspory nebo určit, zda má Chrome načítat více stránek v předstihu.

Mohlo by vás zajímat

Je to ale docela složité. Nastavení výkonu by do budoucna mělo být zobrazeno viditelněji, a také snadněji přístupné. Proto je v plánu, že už nebude zařazeno pod položku "Další nástroje".

Do budoucna by se po kliknutí na symbol tachometru měl otevřít boční panel, který umožní rychlý přístup k nastavení výkonu. Ikonu bude možné připnout na nástrojovou lištu vedle adresního řádku Chromu.

Novinku si můžete vyzkoušet v experimentální verzi prohlížeče Chrome Canary, i když Google ne vždy a všude testované změny zpřístupňuje okamžitě. Microsoft má v této oblasti trochu předstih. Rychlejší nastavení výkonu v prohlížeči Edge nabízí už nyní prostřednictvím ikony se vzhledem srdce. Finální řešení v Chrome bude zdá se podobné, jen s jiným symbolem.

Zdroj: X / @Leopeva64

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud