Přejít k hlavnímu obsahu

V únoru vstoupí v platnost nové nařízení Evropské komise o bateriích: co byste měli vědět?

Jiří Palyza 05.02.2024
info ikonka
Zdroj: John Cameron/Unsplash

Větší obsah recyklovatelných kovů a další důležité informace o bateriích: nařízení, které vstoupí v platnost v polovině února, se snaží zkrotit rostoucí objem bateriového odpadu.

Baterie a dobíjecí akumulátory se staly součástí každodenního života mnohých z nás. A je to pochopitelné. Jsme obklopeni stále větším množstvím digitální techniky, která je přenosná a potřebuje ke svému provozu zdroje energie.  

Jakkoliv jsou pro nás různé formáty baterií a dobíjecích akumulátorů důležité a jejich používání praktické, obsahují mnoho kovů. V některých případech jde o těžké škodlivé kovy, které je při likvidaci potřeba zpracovat odděleně.

Celý životní cyklus baterií by se měl stát udržitelnějším, a to už od 18. února 2024. K tomuto datu totiž vstoupí v platnost evropské nařízení o bateriích, které vyžaduje, aby tyto produkty pro uchovávání elektrické energie obsahovaly určité procento recyklovatelných kovů. Má ale i další důležité body.

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla se budou vztahovat na všechny výrobce, producenty, dovozce a distributory všech typů baterií, které jsou uváděny na trh EU čili průmyslové, pro vozidla, pro elektromobily, různé formáty pro digitální techniku, a to nezávisle na jejich původu.

Nové plány na regulaci baterií: výhled pro příštích několik let

Baterie v dlani
info ikonka
Zdroj: Freepik
Evropská komise si přeje, aby baterie do budoucna obsahovaly více recyklovatelných kovů. Zaměřuje se především na kobalt, grafit, lithium a nikl.

Evropské nařízení o bateriích se vztahuje na všechny členské státy Evropské unie a od 18. února letošního roku stanoví nové předpisy. Kromě uvedení procenta recyklovaných kovů, které bude platit od tohoto data, budou následovat další pokyny pro výrobce.

Od roku 2025 budou postupně zaváděny a zpřísňovány požadavky na recyklaci a sběr starých baterií. Zlomový by měl také být rok 2027. Ten by měl přinést povinnost umožnit zákazníkům jednoduchou výměnu dobíjecích baterií. To oceníme především u mobilních telefonů, kde si budeme moci slábnoucí baterii snadno vyměnit a prodloužit tak životnost našeho zařízení.

K tomu účelu budou baterie vybavené štítkem a QR kódem. Štítek bude obsahovat informace o životnosti a skladovatelnosti, ale také i o chemickém složení, nebezpečných složkách a bezpečnostních rizicích dané baterie.

Zdroj: EUR-lex, White & Case

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme