iPhone je v USA jedničkou mezi chytrými telefony. Předstihl přitom BlackBerry. Za třetí čtvrtletí 2010 tam dosáhl tržního podílu 26 %. Vliv může mít i to, že nový BlackBerry Torch se dostal na trh až v druhé polovině sledovaného čtvrtletí. Jedničkou mezi mobilními operačními systémy je však Android; na americkém trhu se jeho podíl dostal na 43,6 procenta.
Celosvětově vede stále Nokia, ač její podíl klesl na 33 %; a světovou jedničkou mezi mobilními OS je díky ní stále Symbian; ten si první příčku dosud drží ve 37 z 56 sledovaných zemí. Apple se celosvětově vyšplhal na procent sedmnáct, před RIM (výrobce BlackBerry), který je na procentech patnácti. Pořadí na trzích v různých dílech světa se však dosti odlišuje. Všechny údaje pocházejí ze zprávy, kterou dnes vydala výzkumná společnost Canalys.
Celosvětový trh s chytrými mobilními telefony narostl za třetí čtvrtletí o pěkných 95 % oproti stejnému čtvrtletí loňskému; přesáhl osmdesát milionů prodaných kusů. Na trzích „BRIIC“ (Brazílie, Rusko, Indie, Indonésie a Čína) však narostl o procent 112. Všude tam zůstává jedničkou Nokia, která těží z dobře vybudované světové prodejní a distribuční sítě. Například v Indii má Nokia 65 procent trhu a prodala tam o 208 % chytrých mobilů více než vloni, a to 1,1 milionu kusů.
Síla Nokie je v řadě cenově dostupných modelů, se kterými snadno uspívá i na trzích rozvojových; její slabina se projevuje na trzích bohatých — na vrcholku modelové řady nemá rovnocenného soupeře pro iPhone 4 nebo Samsung Galaxy S. Ani N8 jím není. Celosvětově však vyhlídky Symbianu zůstávají dobré.
RIM si na rozvojových trzích vede rovněž dobře. V Indii má 18 % a meziročně tam narostl o 412 % v počtu prodaných kusů, a to navzdory při s indickou vládou o šifrovanou komunikaci. V latinské Americe je dokonce jedničkou a má tam celých 40 % trhu. I RIM toho dosahuje modely cenově uzpůsobenými místním možnostem.
Největším tahounem světového trhu s chytrými telefony je však Android. Meziročně narostl o 1309 procent, z jednoho a čtyř desetin miliónu prodaných kusů za třetí čtvrtletí loňské na více než 20 miliónů letos. Androidu pomáhá to, že jej podporuje vícero výrobců, a ti společně skládají širokou nabídku modelů od high‑endu (jako je Samsung Galaxy S nebo HTC Desire) až po řadu modelů levných.
Microsoft byl mezi chytrými mobily celosvětově zastoupen pouhými třemi procenty, ale očekává se, že jeho podíl vzroste díky Windows Phone 7. Nabídku zařízení od výrobců však omezují náročné požadavky Microsoftu na parametry hardwarové i na jednotné ovládací rozhraní. To ztěžuje průnik na různorodé světové trhy. Ke všemu systému dosud chybí podpora jazyků nepsaných latinkou.