Společnost Kaspersky dlouhodobě a důsledně popírá, že by měla nějaké vazby na ruské zpravodajské agentury. Má proto sídlo a servery ve Švýcarsku. Přesto je v některých zemích prodej nebo použití omezeno. V USA teď přistoupili k úplnému zákazu prodeje.
Zatímco současní američtí zákazníci Kaspersky nezaznamenají žádný okamžitý dopad zákazu, termín aktualizace softwaru 29. září signalizuje větší změnu. Bez dostupných aktualizací se jakýkoli produkt kybernetické bezpečnosti stává časem méně bezpečným a znamená to, že společnost nebude schopna chránit zákazníky před nejnovějšími hrozbami.
Při čtvrtečním telefonickém brífinku s novináři nabídla ministryně obchodu USA Gina Raimondová útěchu a radu současným zákazníkům antivirových produktů:
"Neudělali jste nic špatného a nepodléháte žádným trestním ani občanskoprávním sankcím. Nicméně bych vás co nejdůrazněji povzbudila, abyste okamžitě přestali používat tento software a přešli na alternativu, abyste ochránili sebe, svá data a svou rodinu."
Kaspersky ve čtvrtek v prohlášení sdíleném na sociálních sítích odmítl rozhodnutí Bidenovy administrativy.
"Kaspersky se nezapojuje do aktivit, které ohrožují národní bezpečnost USA, a ve skutečnosti významně přispěl svým hlášením a ochranou před různými hrozbami, které cílily na zájmy USA a spojence," uvedla společnost. "Společnost má v úmyslu využít všechny právně dostupné možnosti k zachování svých současných operací a vztahů."
— Kaspersky (@kaspersky) June 20, 2024
Zákaz, o kterém jako první informovala agentura Reuters a který byl zveřejněn ve čtvrtek, zahrnuje společnosti "AO Kaspersky Lab", "OOO Kaspersky Group" a "Kaspersky Labs Limited". Podle amerického ministerstva obchodu jsou všechny tři subjekty Kaspersky v hledáčku "kvůli jejich spolupráci s ruskými vojenskými a zpravodajskými orgány na podporu cílů ruské vlády v oblasti kybernetické špionáže".
V říjnu 2017 The New York Times informovaly, že izraelským zpravodajským důstojníkům se podařilo přistihnout ruské vládní hackery při používání Kaspersky k provádění utajených vyhledávání po celém světě. Tato zpráva následovala po šokujícím vyšetřování The Wall Street Journal, které tvrdilo, že ruští hackeři ukradli tajné materiály NSA z osobního počítače dodavatele, na kterém byl nainstalován software Kaspersky.
Tento údajný hackerský incident patrně vedl k rozhodnutí vlády USA ve stejném roce odstranit antivirový software Kaspersky z hardwaru americké vlády. Ve stejném čtvrtečním brífinku ministryně Raimondová citovala hrozbu ruského vlivu v rozhodnutí ministerstva zakázat Kaspersky:
"Rusko ukázalo, že má kapacitu a... záměr využít ruské společnosti jako Kaspersky ke shromažďování a zneužívání osobních informací Američanů, a proto jsme nuceni podniknout kroky, které dnes podnikáme."
Zdroj: Malwarebytes, Reuters, WSJ, Bleeding Computer