Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Valentýn, den podvodníků: do pasti se můžete chytit vy, ale i vaše manželka

Jakub Fišer 14.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Na 14. února každoročně připadá svátek všech zamilovaných, den svatého Valentýna. Jak bývá v podobné speciální dny zvykem, pré mají všemožní šmejdi a internetoví podvodníci. Experti přes kyberbezpečnost očekávají i během letošního Valentýna raketový nárůst podvodů všeho druhu.

Kapitoly článku

Valentýnské podvody

Odborníci společnosti Check Point Software Technologies varují, že podezřelých aktivit u potenciálních podvodníků si začali všímat již v lednu. Prý bylo zaregistrováno na 18 tisíc nových domén obsahujících slovo „Valentine“ (Valentýn) nebo „love“ (láska).

Každá osmá z těchto nových domén je prý škodlivá, anebo přinejmenším riziková. „Vidíme jasný trend, kdy se kyberzločinci snaží stále častěji zneužívat významné události, jako je právě Valentýn,“ uvedl bezpečnostní expert Check Point Petr Kadrmas.

Platí tedy, že stejně jako v souvislosti s dalšími významnými událostmi, šíří i kolem Valentýna podvodníci phishingové zprávy a spam propagující speciální nabídky. Pokud se uživatel nechá nalákat, hrozí ztráta peněz, informací a infikování zařízení malwarem.

Mohlo by vás zajímat

Hrneček v akci? Podvod!

Nejčastěji prý jde o slevové akce na dárky pro vaši milovanou polovičku. Odborníci dle svých slov odchytili několik pokusů o podvod s prodejem valentýnského párového hrnečku. Tyto hrnečky patří k velmi oblíbeným dárkům, v Americe se spustila úplná trendy mánie kolem značky Stanley.

Podvodníci tyto hrnky nabízí ve valentýnské úpravě za zvýhodněnou cenu. Žádný skutečný produkt však neexistuje, jde o falešnou nabídku.

„Tradičně vidíme i snahu vzbudit v uživatelích emoce a strach, že něco mohou propásnout, pocit naléhavosti pak může zafungovat a na zprávy typu ‚platnost této nabídky končí dnes‘ množství uživatelů klikne bez přemýšlení. Cenná data a platební údaje pak skončí v rukou kyberzločinců,“ dodává Kadrmas.

Zamilované hrnečky Stanley
Zdroj: se svolením Check Point Research

V ohrožení jsou i nezadaní

Neobvyklé však není ani to, že útočníci se snaží během valentýnského období oslovovat nezadané uživatele. Ty pro změnu lákají na seznamky a další sítě, kde nepozorným uživatelům hrozí přinejlepším ztráta osobních dat. Dávejte si tedy velký pozor na různé slevové akce na nevěrohodných stránkách v období Valentýna, i mimo něj.

Zdroj: Check Point tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud