Segment umělé inteligence se poměrně rychle rozdělil na fáze vlivu a tu nejvýhodnější pozici získal Microsoft. Ten mohutně zainvestoval do společnosti OpenAI, která vyvíjí chatovacího robota ChatGPT zaměřeného na strukturované vyhledávání informací. Kromě toho OpenAI provozuje i neuronovou síť DALL-E.
Microsoft díky investici dostal možnost zakomponovat ChatGPT, aktuálně nejpokročilejší veřejně dostupnou neuronovou síť, do svého vyhledávače Bing a prohlížeče Edge. Hovoří se dokonce o tom, že by tím Microsoft mohl porazit Google na poli vyhledávacích enginů.
Google spouští Bard
Google, vědom si toho, že s AI jednoduše zaspal, uvádí do testovacího provozu svého již dříve představeného chatovacího robota nazvaného Bard. Přístup k Bardovi je veřejný, ergo každý se může připojit, musíte se však nejprve zaregistrovat a čekat, než se na vás dostane řada.
Jen pozor, uživatelé v Česku zatím mají smůlu, oficiální stránka uvádí, že „Bard aktuálně není dostupný ve vaší zemi“. V tuto chvíli umí umělá inteligence od Googlu pouze anglicky a funguje v USA a Velké Británii.
Bard by měl pracovat na podobném principu jako ChatGPT. To znamená, že dokáže vyhledávat informace a strukturalizovat je do textu, bodů nebo z nich rovnou napsat článek či esej.
Google napsal ke spuštění Barda následující: „Pomocí Barda můžete zvýšit svou produktivitu, urychlit své nápady a podnítit svou zvědavost. Můžete požádat Barda, aby vám dal tipy, jak dosáhnout cíle přečíst v tomto roce více knih, vysvětlil vám jednoduše kvantovou fyziku nebo podnítil vaši kreativitu tím, že vám napíše příspěvek na blog. Při testování Barda jsme se zatím hodně naučili a dalším zásadním krokem k jeho vylepšení je získat zpětnou vazbu od více lidí.“