Digitální zločinci používají novou zákeřnou metodu krádeže účtů WhatsApp. Vydávají se za členy skupin, jejichž členem je i vyhlédnutá oběť. Aby podvodníci působili co nejdůvěryhodnějším dojmem, kopírují dokonce i profilové fotky některých členů skupiny.
Zločinci si prostřednictvím telefonátu vyžádají šestimístný jednorázový kód, který údajně potřebují k tomu, aby se mohli zúčastnit skupinového hovoru. Ve skutečnosti se ale jedná o ověřovací kód.
Pokud jim důvěřivý uživatel skutečně tento kód poskytne, manipulátor převede účet na nové zařízení a okamžitě nastaví dvoufaktorové ověřování. Podvedený uživatel je tak zbaven všech přístupových práv a přichází o svůj účet na WhatsApp.
Nová forma podvodu v komunikátoru WhatsApp: jak se můžete chránit
Podle nejnovějších informací britské organizace Action Fraud jsou touto formou podvodu postiženy zejména pracovní nebo studijní skupiny a náboženské komunity. Aby uživatelé byli dostatečně chráněni, měli by si aktivovat dvoufaktorové ověřování a nikdy nepředávat ověřovací kódy. Ani uživateli, kterého znají z předchozích skupinových hovorů. Může totiž jít o manipulaci s ukradenou profilovou fotografií.
Zvláštní pozornost by uživatelé také měli věnovat přijímání hovorů od členů skupiny, které osobně neznají a nemají tedy jistotu, o koho se jedná.
Action Fraud také varoval uživatele WhatsAppu před scamem, při kterém se zločinci vydávají za členy rodiny či přátele a vyžadují bezpečnostní kód.
Poté, kdy ho získají, je už postup podobný jako v případě skupinových chatů viz výše. Cílem je ukrást a ovládnout WhatsApp účet uživatele.
Před touto formou podvodu varoval i samotný WhatsApp a svým uživatelům doporučil, aby si dávali pozor na všechny neobvyklé zprávy nebo žádosti, které obdrží prostřednictvím aplikace.
Zdroj: Oxford Mail, ActionFraud