Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Ve WhatsApp se šíří nový podvod: pokud budete nepozorní, můžete snadno přijít o svůj účet

Jiří Palyza 23.08.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Bezpečnost široké komunity uživatelů online komunikátoru WhatsApp ohrožuje nová forma podvodu. Zločinci se tentokrát zaměřují především na skupinové chaty.

Digitální zločinci používají novou zákeřnou metodu krádeže účtů WhatsApp. Vydávají se za členy skupin, jejichž členem je i vyhlédnutá oběť. Aby podvodníci působili co nejdůvěryhodnějším dojmem, kopírují dokonce i profilové fotky některých členů skupiny.

Zločinci si prostřednictvím telefonátu vyžádají šestimístný jednorázový kód, který údajně potřebují k tomu, aby se mohli zúčastnit skupinového hovoru. Ve skutečnosti se ale jedná o ověřovací kód.

Pokud jim důvěřivý uživatel skutečně tento kód poskytne, manipulátor převede účet na nové zařízení a okamžitě nastaví dvoufaktorové ověřování. Podvedený uživatel je tak zbaven všech přístupových práv a přichází o svůj účet na WhatsApp.

Nová forma podvodu v komunikátoru WhatsApp: jak se můžete chránit

Uživatelka drží v rukou tablet s logem WhatsApp na displeji
Uživatelé aplikace WhatsApp by v současnosti měli věnovat pozornost obzvlášť v případech, kdy jim volají někteří ze členů skupin.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Podle nejnovějších informací britské organizace Action Fraud jsou touto formou podvodu postiženy zejména pracovní nebo studijní skupiny a náboženské komunity. Aby uživatelé byli dostatečně chráněni, měli by si aktivovat dvoufaktorové ověřování a nikdy nepředávat ověřovací kódy. Ani uživateli, kterého znají z předchozích skupinových hovorů. Může totiž jít o manipulaci s ukradenou profilovou fotografií.

Zvláštní pozornost by uživatelé také měli věnovat přijímání hovorů od členů skupiny, které osobně neznají a nemají tedy jistotu, o koho se jedná.

Mohlo by vás zajímat

Action Fraud také varoval uživatele WhatsAppu před scamem, při kterém se zločinci vydávají za členy rodiny či přátele a vyžadují bezpečnostní kód.

Poté, kdy ho získají, je už postup podobný jako v případě skupinových chatů viz výše. Cílem je ukrást a ovládnout WhatsApp účet uživatele.

Před touto formou podvodu varoval i samotný WhatsApp a svým uživatelům doporučil, aby si dávali pozor na všechny neobvyklé zprávy nebo žádosti, které obdrží prostřednictvím aplikace.

Zdroj: Oxford Mail, ActionFraud


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme