Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ve Windows se ztrácejí položky v nabídce Start a na Hlavním panelu: Microsoft řeší kuriózní chybu

Jiří Palyza 16.01.2023

Koncem minulého týdne se začaly objevovat hlášení od mnoha IT správců, kteří upozorňovali na mizení základních ovládacích prvků na počítačích se systémem Windows. Co vězí za touto nepříjemnou chybou a dělá s tím něco Microsoft?

Podrobný popis problému se objevil na Redditu a Twitteru. Zdá se, že souvisí s nedávnou aktualizací Windows Defenderu. Zástupci Microsoftu uvedli, že se problémem podrobně zabývají a zkoumají jeho příčiny. Celá nepříjemnost se projevuje tak, že zničehonic mizí zástupci aplikací v nabídce Start nebo na Hlavním panelu. Uživatelé tak ztrácejí možnost přistupovat k ovládacím prvkům, na které jsou zvyklí a zpřístupňují jejich nástroje každodenní činnosti.

Problém se týká především firem a organizací, které používají Microsoft 365 a Defender pro ochranu před malwarem, viry a dalšími hrozbami. V informaci určené zákazníkům Microsoft uvádí, že obdržel zprávy o tom, že problém může být v konkrétním pravidle ASR (attack surface reduction). Správci se komplikaci snaží obejít změnou nastavení pravidla blokování aktivace Win32 API z maker Office.

Microsoft prozatím nepublikoval žádné řešení ani návod, který by IT správcům pomohl zástupce na dotčených počítačích obnovit.

windowsmenudisappear-tw

Zdá se, že nepříjemná chyba není dílem napadení Windows škodlivým kódem, ale spíš problémem, souvisejícím s aktualizací Defenderu. | Zdroj: Twitter

"Toto nám připravilo špatný den," píše jeden z IT administrátorů v reakci na potvrzení problému Microsoftem. "Šťastný pátek třináctého!" hned vtipkuje další. Jediná možnost u postižených uživatelů byla spouštět potřebné aplikace z místa, kde jsou instalovány na lokálním úložišti nebo metodou Start > Spustit (klepnout pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a v zobrazených možnostech zvolit položku Spustit, případně kombinací [Windows]+[R]) a vložením názvu spustitelného souboru.

Běžných uživatelů se tato kuriózní chyba netýká, ovlivňuje pouze spravované počítače uvnitř organizací. Což jsou ale stovky tisíc zařízení uvnitř velkých podniků, které spoléhají na zabezpečení a detekci hrozeb od Microsoftu.

Zdroj: The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud