Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Velké bezpečnostní riziko: staré routery obsahují firemní tajemství

Pavel Trousil 20.04.2023

Více než polovina firemních routerů, které výzkumníci z ESETu koupili z druhé ruky, nebyla řádně vymazána. Obsahovaly mnoho citlivých údajů, jako jsou přihlašovací údaje pro VPN, přihlašovací údaje pro jinou zabezpečenou síťovou komunikační službu nebo zaheslovaná administrátorská hesla.

Když se zbavujete starého smartphonu, nebo notebooku, měli byste ho pořádně vymazat. Je v něm spousta cenných osobních údajů, které by se neměly dostat to cizích rukou. Stejný přístup by ale měly zaujmout i firmy a další instituce, které by měly vymazat všechny informace z počítačů, serverů a síťových zařízení.

Výzkumníci z bezpečnostní společnosti ESET ale zjistili, že více než polovina použitých podnikových routerů, které zakoupili k testování, zůstala po předchozích majitelích zcela nedotčena. A tato zařízení byla plná síťových informací, pověření a důvěrných údajů o institucích, kterým patřila.

routery-nahled

Část routerů zakoupených Esetem pro výzkum. | Zdroj: výzkumná studie ESET

Výzkumníci zakoupili 18 použitých routerů různých modelů od tří běžných výrobců: Cisco, Fortinet a Juniper Networks. Devět z nich bylo tak, jak je jejich majitelé po odpojení zanechali, zatímco pouze pět z nich bylo řádně vymazáno. Dvě byla zašifrovaná, jedno bylo nefunkční a jedno bylo zrcadlovou kopií jiného zařízení.

Všech devět nechráněných zařízení obsahovalo přihlašovací údaje pro VPN, přihlašovací údaje pro jinou zabezpečenou síťovou komunikační službu nebo zaheslovaná administrátorská hesla. A všechna obsahovala dostatek identifikačních údajů, aby bylo možné určit, kdo byl předchozím vlastníkem nebo provozovatelem routeru.

Osm z devíti nechráněných zařízení obsahovalo autentizační klíče mezi routery a informace o tom, jak se router připojil ke konkrétním aplikacím, které používal předchozí majitel. Čtyři zařízení odhalila pověření pro připojení k sítím jiných organizací - důvěryhodných partnerů, nebo spolupracovníků. Tři zařízení obsahovala informace o tom, jak se subjekt může připojit jako třetí strana k síti předchozího vlastníka. A dvě přímo obsahovala údaje o zákaznících.

"Hlavní router se dotýká všeho v organizaci, takže ví vše o aplikacích a charakteru organizace - je pak velmi, velmi snadné se za organizaci vydávat," říká Cameron Camp, bezpečnostní výzkumník společnosti ESET, který projekt vedl. "V jednom případě měla tato velká skupina privilegované informace o jedné z velkých účetních firem a přímý peeringový vztah s ní. A tady to pro mě začíná být opravdu děsivé, protože my jsme výzkumníci, my jsme tu od toho, abychom pomohli, ale kde je zbytek těch routerů?"

Velké nebezpečí spočívá v tom, že množství informací v těchto zařízeních by bylo cenné pro kyberzločince a dokonce i pro hackery podporované státem. Přihlašovací údaje k firemním aplikacím, síťové přihlašovací údaje a šifrovací klíče mají na darkwebu a fórech kyberzločinců vysokou hodnotu. Útočníci mohou také prodávat informace o jednotlivcích, které lze využít ke krádežím identity a dalším podvodům. Nesmírně cenné jsou také podrobnosti o fungování podnikové sítě a digitální struktuře organizace.

Osmnáct routerů je přitom jen nepatrný vzorek z milionů firemních síťových zařízení, která kolují po bazarech na celém světě, ale jiní výzkumníci říkají, že stejné problémy opakovaně zaznamenali i při své práci.
Výzkumníci ESETu upozorňují, že organizace si často myslí, že je vše vyřešeno, pokud uzavírají smlouvy s externími firmami zabývajícími se správou zařízení, nebo společnostmi zabývajícími se likvidací elektronického odpadu, které tvrdí, že zařízení po vyřazení vymazávají. V praxi však tyto třetí strany nemusí dělat to, co tvrdí. Více organizací by mohlo využít šifrování a další bezpečnostní funkce, které již routery běžně nabízejí, aby zmírnily následky, pokud zařízení, která nebyla vymazána, skončí v nepovolaných rukou.

Zdroj: WeLiveSecurity by ESET


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme