Přejít k hlavnímu obsahu

Veřejné Wi-Fi sítě jsou velmi žádané, ale mohou být nebezpečné: jak je používat bez rizika?

Jiří Palyza 19.08.2022
info ikonka
Zdroj:

Bezplatné Wi-Fi hotspoty jsou na dovolené velmi žádané a uživatelé jejich služeb hojně využívají. Dnes už se bez nich neobejde žádný hotel ani kemp. Na uživatelé ale může číhat spousta nebezpečí, protože free Wi-Fi jsou obvykle špatně zabezpečené.

Zejména na dovolené jsou Wi-Fi hotspoty velmi žádané. Problém je, že bezplatné Wi-Fi připojení k internetu, které se nachází v hotelích, kavárnách a dalších veřejných místech, nemusí být bezpečné. Špehování připojených uživatelů není žádná velká věda a dá se provádět pomocí hotových nástrojů bez potřeby hlubší znalosti hackovacích technik. Ještě více nenápadně to jde pomocí špionážních aplikací. Nemusíte ale veřejné Wi-Fi kvůli tomu hned zatratit. Se správnými nástroji lze bezpečně používat i nezabezpečené veřejné Wi-Fi. Co k tomu bude potřeba?

Základní ochrana je povinná

defendersettings

Program Windows Defender, který je součástí Windows, není nutné nahrazovat. Je dobrý. | Zdroj: Windows Defender

Pokud nemáte vyřešenou základní ochranu svého zařízení, neměli byste s mobilem, tabletem nebo notebookem na internet raději vůbec chodit. A už vůbec ne se připojovat k veřejné nezabezpečené Wi-Fi, o které nic nevíte. Základní ochranou se rozumí především aktualizace a dobrý antivir na systému Windows. Aktualizace pro Windows, Android a iOS je nejlepší získávat automaticky.

Kromě toho byste také měli mít aktuální všechny programy a aplikace, které používáte. V případě mobilů je to vcelku snadné, v případě Windows už poněkud složitější. Nejdůležitější jsou aktualizace prohlížečů, protože ty jsou zpravidla v popředí zájmu útočníků. I zde se můžete zcela spolehnout na automatické aktualizace.

Ochrana proti virům je pro Windows povinnost. Nemusíte ale nutně utrácet za placený produkt. Zabudovaný Windows Defender už sám o sobě chrání poměrně dobře a ve srovnávacích testech se často umisťuje na vysokých pozicích. Vytýkáno mu bývá příliš velké množství falešných poplachů a vyšší spotřeba prostředků. Pokud se vás tyto problémy netýkají, je Defender dobrou ochranou.

Kontrola a zesílení firewallu

windowsfirewall

Brána firewall blokuje pokusy o příchozí připojení. | Zdroj: Zabezpečení Windows

Firewal systému Windows má integrované hotové profily pro soukromé a veřejné sítě. Pokud jste připojeni k veřejnému hotspotu, jste na veřejné síti. Zkontrolujte v Zabezpečení systému Windows, zda je brána firewall aktivní i pro tento účel. Také se doporučuje zaškrtnout blokování všech příchozích požadavků o připojení.

Složitější nástroje pro nastavení brány firewall systému Windows, jako je například Windows Firewall Control, také mohou uzavřít všechna příchozí připojení jednorázově.

VPN je další povinnost

nordvpn

Sítě VPN zajistí bezpečný přenos dat při veřejném připojení. Dobrým řešením je například NordVPN. | Zdroj: Petter Lagson/Unsplash

Pokud je hotspot, ke kterému se připojujete, nezabezpečený, musíte se o zabezpečení postarat sami. VPN je nejlepší volbou, protože vytváří šifrovaný tunel pro vaše data a komunikaci. Podobně jako u antivirových skenerů se i v případě nástrojů VPN diskutuje o jejich bezpečnosti, a to především pokud jde o bezplatné VPN.

Bezplatné VPN bez datových limitů

V oblasti placených služeb je velmi silný ProtonVPN, je ale k dispozici i v bezplatné variantě. Jeho poskytovatel si samozřejmě přeje, aby uživatelé přešli na zpoplatněnou verzi. Nicméně ti, kdo chtějí, mohou setrvat u bezplatné varianty a neudělají chybu.

Ani ta totiž nemá objemový limit na přenášená data, ale na rozdíl od zpoplatněné verze má ProtonVPN Free omezenou rychlost, lze jej používat pouze na jednom zařízení a na výběr jsou pouze tři země. ProtonVPN zaznamenává pouze kdy se uživatelé přihlásí, jinak platí zásada nepořizování žádných záznamů uživatelských aktivit.

Bezplatná verze ProtonVPN se hodí pro uživatele, kteří chtějí ve veřejných sítích Wi-Fi surfovat pouze příležitostně. Nabídku free verze vyzkoušejte například na dovolené, kdy za ní nechcete utrácet peníze.

Anonymní surfování pomocí Toru

torbrowser

Tor Browser umožňuje anonymní pohyb internetem. | Zdroj: Tor Browser

I když mnoho uživatelů VPN tvrdí opak, navzdory připojení k VPN ještě nemusíte být nijak zvlášť anonymní. Platí to především pro bezplatné služby VPN. Samotná síť VPN sice šifruje přenosy a mění IP adresu, ale přesto lze uživatele rozpoznat pomocí jiných technik, například fingerprintingu.

Lepší anonymitu nabízí síť Tor, kterou můžete používat pomocí prohlížeče Tor Browser. Prohlížeč si můžete instalovat vedle svých oblíbenců Chrome nebo Firefoxu. Pokud chcete komplexní řešení, za vyzkoušení určitě stojí Brave Browser. Jednoduše si v něm otevřete novou soukromou kartu s podporou Toru a surfujete v anonymní síti. V prohlížeči Brave si soukromý režim své označení skutečně zaslouží. Můžete jít ale i o krok dál a kombinovat VPN s Torem.

Pozor na veřejné hotspoty

Ne všechny sítě Wi-Fi jsou stejné. Doma máte kontrolu nad routerem a všemi ostatními připojenými zařízeními, ale u veřejného hotspotu je to jiné. Zde se musíte o svou bezpečnost postarat sami.

Zdroj: Zabezpečení Windows, NordVPNTor Project


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme