Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vesmírné pohřebiště: zjistěte, kde leží nejosamělejší místo na Zemi a v čem je důležité

Josef Mika 25.02.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Leží kdesi uprostřed Tichého oceánu a je to nejosamělejší místo na světě. Je to totiž nejvzdálenější bod na Zemi od pevniny. Podívejte se, kde se přesně nachází a jak souvisí s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS.

Kapitoly článku

Někteří lidé trpí strachem z otevřeného moře a hlubin oceánu. Dokonce i plavání v blízkosti pláže nebo pobřeží může u postižených vyvolat nepříjemné pocity či záchvaty paniky. Tato úzkostná porucha se nazývá talasofobie.

Tento strach není tak úplně neopodstatněný: rozsah temných hlubin a to, co se v nich skrývá, můžeme stále jen odhadovat, a proto je obvykle hodnotíme jako potenciálně nebezpečné. Fobii mohou vyvolat i špatné zážitky z dětství, například pocit utonutí.

Point Nemo: Noční můra každého talasofobika

Mapa Nemo point
Bod Nemo najdete také na Mapách Google.
Zdroj: Mapy Google

Představa, že se ocitnete tisíce kilometrů od pevniny v oceánu, je pro talasofobiky pravděpodobně děsivá. Ve skutečnosti takové místo existuje. Jmenuje se Point Nemo a je vzdáleno 2688 kilometrů od ostrova Ducie, nejbližšího kusu pevniny.

Na Mapách Google ho najdete na souřadnicích 45°52.6S, 123°23.6W. Point Nemo se nachází mezi Chile a Novým Zélandem, uprostřed jižního Pacifiku. Pro srovnání: Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se nachází „pouhých“ 408 kilometrů nad Zemí. 

Přestože název odlehlého místa připomíná úspěšnou postavu kresleného Nemá od studia Disney, rybám a dalším mořským živočichům se zde moc dobře nežije. Místo je považováno za biologicky neaktivní. Živí tvorové zde mají jen malou šanci na přežití, protože vítr sem kvůli velké vzdálenosti od pevniny těžko přináší nějaké živiny. A také silné mořské proudy brání tomu, aby se tam dostala voda bohatá na živiny.

Mohlo by vás zajímat

Za své jméno vděčí známé románové postavě kapitána Nema z knihy Julese Verna 20 000 mil pod mořem. Mimochodem, bod byl objeven chorvatským geodetem v 90. letech 20. století díky počítačovému programu.

Ačkoli je toto místo obtížně dostupné a nevhodné k bydlení, má jednu důležitou funkci.

Oblíbené místo pádu družic a kosmických lodí

Nemo Point
Point Nemo je a hlavně bude jakýmsi pohřebištěm. Skončit svou pouť zde má i ISS.
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Point Nemo je obklopen pouze vodou a je ideálním místem pro snesení a „pohřbení“ vysloužilých vesmírných lodí nebo satelitů. Leží zde již asi 250 vesmírných objektů a v nepříliš vzdálené budoucnosti se Point Nemo pravděpodobně stane místem posledního odpočinku jedné z nejznámějších kosmických lodí: v roce 2031 má být nad nejosamělejším místem na světě ztroskotat ISS. NASA ve své zprávě zveřejňuje přesný plán pohřbu ISS.

Jak se dostat na tichomořský Pól nedostupnosti

ISS
Nad Point Nemo má v roce 2031 svou pouť ukončit i Mezinárodní vesmírná stanice ISS.
Zdroj: NASA / Unsplash

Point Nemo je také známý jako pacifický Pól nedostupnosti. Cesta tam vám zabere asi 2 týdny. Tuto odyseu nedoporučujeme: jakmile byste na bod dorazili, byli byste tak osamělí a izolovaní, že by to bylo jednoduše depresivní. Pokud chcete strávit dovolenou na výjimečném místě, pak bychom doporučovali něco přece jen „živějšího“.

Zdroj: NASA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud