Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Viry se nevyhýbají ani Applu: 3 nejstrašnější, které drancují počítače Mac

Jakub Fišer 01.11.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Viry, škodlivé kódy a malwary obecně spojujeme spíše s Windows než s macOS a spíše s Androidem než s iOS. Ale internetoví zločinci hledají cíle i u řekněme lépe zabezpečených uživatelů. Bezpečnostní experti Eset dali dohromady nejstrašnější hrozby pro počítače Mac.

Kapitoly článku

Trojan Pirrit

Jednou z nejčastějších hrozeb pro uživatele počítačů Mac je trojský kůň Pirrit. Ten patří ke klasickým trojanům, do systému si jej tedy stáhnete nejčastěji součástí jiné aplikace, hry nebo nástroje z internetu.

Server PC Risk udělil tomu malwaru skóre nebezpečnosti 2/4. Jde o adware – po instalaci zobrazuje různě v systému bannery, vyskakovací reklamní okna a různě otravuje uživatele nechtěnou reklamou. Kromě toho je často obtížné jej zavřít, aniž byste byli nuceni na reklamu kliknout.

Mohlo by vás zajímat

„Detekce na platformě macOS se v poslední době rychleji proměňují. Podobně to můžeme pozorovat i v případě platformy Android. Může za tím být snaha útočníků stále zlepšovat a přizpůsobovat útočné kampaně zvykům uživatelů. Nelze však příliš počítat s tím, že by dlouhodobě přítomné škodlivé kódy z Česka zcela vymizely,“ konstatoval Jiří Kropáč, šéf výzkumné laboratoře Eset v Brně.

Trojan Downloader a MaxOfferDeal

Zatímco Pirrit stojí za téměř každým třetím napadnutím počítače Mac, menší podíl pak mají další záškodníci. Zejména pak Downloader – další trojan, který si stáhnete často nevědomky a pak vám škodí tím, že bez dovolení stahuje další škodlivé aplikace, nebo rovnou další malware.

Zrovna přátelsky se v systému nechová ani adware MaxOfferDeal. O tom se toho tolik neví, stáhnout si jej však můžete společně s nástrojem na optimalizaci webových stránek, tedy se SEO nástrojem a zbavuje se ho podobně složitě jako dalších podobných malwarů.

Řešením může být antivirus. Celá řada výrobců, nejen zmíněný Eset, ale i Avast nebo Kaspersky vyvíjí software jak pro Windows, tak pro Mac, ale i mobilní platformy.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud