Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Víte, který mobil je doposud neprodávanějším všech dob? Nápověda: není to ani Samsung, ani iPhone

Jiří Palyza 22.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V žebříčku celosvětově nejprodávanějších mobilních telefonů si stále drží prvenství model, jehož období největší slávy je už několik let historií. Apple a Samsung mu nicméně začínají docela šlapat na paty.

Kapitoly článku

Současnému trhu mobilních telefonů dominují Samsung a Apple. A to nejen prodejními čísly, ale také technologickými inovacemi. Nicméně modely uvedených výrobců stále nepatří na úplný vrchol nejprodávanějších mobilních telefonů všech dob. Toto výsadní postavení si neustále udržují jednoduchá, robustní a levná zařízení z počátku nového tisíciletí.

Úplně nejprodávanějším mobilem byl model Nokia 1100. Přišel na trh v roce 2003 a celkové prodeje dosáhly úctyhodného počtu: celosvětově se tohoto modelu prodalo 250 milionů kusů. Malý robustní mobil byl speciálně vyvinut pro masové trhy v Rusku, Indii a Číně.

Přestože z hlediska robustnosti konstrukce Nokia 1100 nedosáhla kvalit legendární Nokie 3310, disponovala dodatečnou ochranou proti prachu. Praktický byl i boční grif, díky kterému se s telefonem dobře manipulovalo ve vlhkém prostředí, nebo s vlhkýma rukama.

Apple a Samsung jsou králi éry smartphonů: zatím se jim ale nepodařilo překonat rekord Nokie 1100

Žebříček nejprodávanějších mobilů všech dob
Prodejním číslům legendární Nokie se nejvíce přiblížil model iPhone 6. Fragmenty jeho původního designu přetrvávají dodnes v levnějších variantách iPhone SE.
Zdroj: Visual Capitalist / Yahoo Finance, Omdia

Když byl telefon Nokia 1100 uveden na trh, z jeho designu nikdo nadšením nehýkal, ale důležité bylo, že většině uživatelů vyhovoval. Podle výrobce bylo cílem nabídnout začínajícím uživatelům v oblasti mobilní telefonie "spolehlivost, funkčnost, jednoduchost a dobrý poměr ceny k výkonu".

Model Nokia 1100 se těšil velké oblibě po celou dobu svého životního cyklu od roku 2003 do roku 2009, ale nebyl zdaleka jediným mobilním telefonem, který překonal hranici prodejů v počtu 200 milionů kusů. Na druhém místě je "facelift" Nokia 1110 z roku 2005, která se svými prodeji také přiblížila hranici čtvrt miliardy kusů.

Prvními chytrými telefony v žebříčku nejprodávanějších modelů jsou iPhone 6 a iPhone 6 Plus z roku 2014, které se v celkovém součtu prodaly v počtu 220 milionů. Dále už dominují největší výrobci smartphonů. Pozůstatky designu iPhonu 6 lze vidět i dnes, a to v podobě všech levnějších variant iPhone SE.

Mohlo by vás zajímat

Nejprodávanějším modelem loňského roku 2023 se stal iPhone 14 Pro Max od Apple, který se prodal v celkovém počtu 26,5 milionů kusů. A nejprodávanějším androidovým smartphonem byl loni Samsung Galaxy A14 4G.

Jaké možnosti nabízel základní telefon v roce 2003?

Buďme upřímní, Nokia 1100 nebyla v době svého uvedení na trh žádným designovým skvostem. Přesto zákazníkům nabídla paletu základních funkcí, které lidem zcela vyhovovaly. A co že to v době před dvaceti lety bylo?

  • Monochromatický displej 96 x 65
  • Provedení odolné proti prachu
  • Hlasové a textové zprávy s kapacitou 50 zpráv
  • Paměť pro až 50 kontaktů
  • 36 instalovaných vyzvánění s možností tvorby až sedmi vlastních
  • Vyměnitelná baterie s výdrží až 400 hod. v režimu standby
  • Zabudované osvětlení, budík, stopky a kalkulátor
  • Legendární hry Snake II a Space Impact+

Mohlo by vás zajímat

Všechny telefony Nokia na seznamu nejprodávanějších mobilů jsou více než deset let staré a z doby ještě před nevydařenou akvizicí mobilní divize Microsoftem v roce 2013.

V současnosti si stále ještě některé telefony značky Nokia můžete koupit, a to od výrobce HMD. Nicméně éra finského mobilního zázraku jak rychle přišla, tak i odešla. A jak říká klasik: ať se nám to líbí nebo ne, pokrok nezastavíš.

Zdroj: Android Authority, Visual Capitalist


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud