Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vlna rušení po zákazu sdílení účtů? Co říkají nová čísla Netflixu

Jiří Palyza 22.06.2023

Mnoho uživatelů předplatné Netflixu sdílí, což se provozovateli pochopitelně nelíbí. Chce proti tomu zakročit. Všichni se ale uvědomují, že jde o tanec na ledových krách. Odcházejí předplatitelé? Analýzy hovoří jasně.

Kapitoly článku

Netflix už opakovaně oznámil, že chce jednou provždy skoncovat se sdílením hesel. Nyní ale plány streamovací služby získaly jasnější obrysy. Od konce května Netflix rozesílá e-maily uživatelům, u kterých má podezření na sdílení účtu mimo vlastní domácnost.

Majitele účtu text vyzývá, aby zkontrolovali, kdo účet používá a neoprávněné uživatele odhlásili. Netflix také upozorňuje na možnost přidání dalšího člena nebo přenos profilu, který už je ale zpoplatněn.

Skutečnost, že streamovací gigant přijímá konkrétní opatření proti sdílení účtů, mnoho uživatelů jistě nepotěší. Na sociálních sítích, jako například Twitteru, Redditu, ale také na YouTube se začínají množit zprávy o tom, že kvůli novému opatření své předplatné ruší.

V červnu Netflix zaznamenal nárůst počtu předplatitelů, alespoň v některých regionech

Prozatím je ale překvapivě viditelný opačný trend. Strategie Netflixu funguje. Počet lidí, kteří si kvůli nové politice Netflixu pořídili předplatné převyšuje počet těch, kteří svůj účet zrušili.

To platí pro region USA, ale podobný trend se projevuje i u našich západních sousedů. Poté, co Netflix 23. května 2023 oznámil, že zakročí proti sdílení účtů mimo vlastní domácnost, si náhle pořídilo nové předplatné nadprůměrné množství uživatelů.

USA: počet nových předplatitelů je vyšší než v průběhu covidové pandemie

homecinema

Covid a související omezení znamenaly pro Netflix žně. V jeho průběhu dosáhl svého maxima v počtu předplatitelů. | Zdroj: Ashley Byrd/Unsplash

Během prvních čtyř dnů po oznámení omezujícího pravidla se počet nových předplatitelů náhle zvýšil na nejvyšší úroveň od počátku sledování celkového počtu a analýz vývoje. Dokonce i v průběhu pandemických omezení v roce 2020, kdy si například v dubnu Netflix pořídilo velké množství uživatelů, se denně počítalo méně nových předplatných.

Jen ve dnech 26. a 27. května 2023 se v USA každý den přihlásilo k novému předplatnému Netflixu více než sto tisíc lidí. Z analýzy ale také vyplývá, že změna kurzu Netflixu způsobila zrušení předplatného u více lidí než v předchozích měsících.

Netflix ve svých podmínkách také definoval, kdy je sdílení předplatného povoleno. Píše, že nelze sdílet s osobami, které nežijí ve stejné domácnosti, pokud to vaše předplatné neumožňuje.

Stejný účet mohou používat pouze osoby žijící ve stejné domácnosti. Podúčty pro osoby mimo domácnost lze přidat za poplatek. Tato možnost ale není k dispozici uživatelům s reklamním předplatným nebo základním členstvím.

Je ještě povoleno předplatné Netflixu sdílet?

remote-g565db3a6d-640

"Tento televizor nepatří do vaší Netflixové domácnosti. Jednoduše si založte svůj vlastní účet." Podobnými hláškami Netflix upozorňuje na nelegální sdílení účtů, které jsou proti pravidlům provozovatele. | Zdroj: Pixabay/Melissa

Podle právních expertů by Netflix mohl proti sdílení účtů podniknout právní kroky. Nedodržování platných podmínek, s nimiž zákazníci při uzavírání smlouvy souhlasili, představuje její porušování.

To může vést k zablokování účtu, jeho zrušení bez výpovědní lhůty nebo dokonce k nárokům na náhradu škody. Škoda by pak spočívala ve vyčíslení nákladů, které uživatelé ušetřili neplacením nelegálně sdíleného účtu. Netflix by mohl zjistit, zda je účet používán mimo vlastní domácnost. Například prostřednictvím příslušné IP adresy. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by streamovací služba hodlala právní kroky podniknout.

Přísnější opatření by ale mohla mít vliv na vývoj počtu předplatitelů. Zatím se nezdá, že by Netflix v současné době příliš tvrdě zasahoval, takže stále zůstává otevřené, zda kromě současných upozornění přistoupí k dalším krokům.

Zdroj: Antenna


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme