Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Všimli jste si? Takhle se používání telefonu podepisuje na vašem těle

Jakub Fišer 23.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Smartphony už používáme bezmála 20 let, mobilní telefony ještě déle, už od konce 90. let. Za tu dobu je logické, že se civění do mobilu a jeho držení v rukou podepsalo na naší anatomii, i když si to možná někdy odmítáme přiznat, anebo si toho zkrátka nevšimneme. Jaké znaky častého používání na našich tělech mobily za ty dlouhé roky zanechaly?

Kapitoly článku

Problémy se zrakem

Když ve 13. století našeho letopočtu vynalezli první zvětšovací skla, brýle, určitě nikoho nenapadlo, že za několik stovek let s nimi budeme léčit i zrakové postižení vzniklé takřka celodenním civěním do podsvícených displejů.

Zrak naší generace – která celý den tráví v práci u počítače, během volných chvil bere do ruky mobil a po práci si sedne k televizi – dostává pořádně zabrat. Je velice pravděpodobné, že vzhledem k současným trendům technologií se bude stále častěji objevovat krátkozrakost a také fotofobie, tedy zvýšená citlivost na světlo v důsledku dlouhodobého vystavení jasného světla z displejů.

Mohlo by vás zajímat

Spánkový deficit

Neblahý dopad na spánek mají telefony hned ze dvou důvodů. Ten první je de facto popsán o pár řádků výš. Časté sledování displejů a nadměrná konzumace chladného modrého světla také narušuje tvorbu melatoninu a tím velmi negativně ovlivňuje cirkadiánní rytmus.

Pak je tu tolikrát diskutované „FOMO“, tedy „fear of missing out“ (strach, že o něco přijdete). Kvůli tomuto jevu často zůstáváme vzhůru déle, než bychom vlastně chtěli, protože potřebujeme ještě navštívit pár stránek, přečíst si další příspěvky na síti a zhlédnout několik krátkých videí na TikToku či Instagramu.

Smartphonový malíček

Fenomén „smartphonového malíčku“ (z angl. smartphone pinky) je záležitost čistě posledních generací, které den co den používají mobilní telefon. Jde o mírnou deformaci (prohlubeň) malíčku u dominantní ruky, kterou držíte telefon.

Jev si můžete na svém těle zkontrolovat sami. Stačí stisknout mezi prsty malíček na té ruce, se kterou držíte mobil nejvíce, a porovnat jej s prstem na druhé ruce. Ve většině případů nejde o nijak bolestivý problém.

Smartphonový malíček
Takto přesně se tvoří „smartphone pink“, neboli „smartphonový malíček“
Zdroj: Pixabay

Hodinky vytlačené do ruky

Vzestup moderních technologií také zažehl nový zájem o náramkové hodinky i mezi lidmi, kteří běžné „hloupé hodinky“ nepoužívali. S tím se však pojí další problém – dlouhodobé nošení velkých a těžkých chytrých hodinek může způsobit, že zápěstí na ruce, na níž nosíte hodinky, je hubenější než na druhé ruce a v oblasti, kde se do kůže noří dýnko se zdravotními senzory, se může objevovat maličká prohlubeň. Opět, ani tato jemná deformace by vás neměla nijak zásadně ovlivňovat.

Zdroj: ulekare.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme