Problémy se zrakem
Když ve 13. století našeho letopočtu vynalezli první zvětšovací skla, brýle, určitě nikoho nenapadlo, že za několik stovek let s nimi budeme léčit i zrakové postižení vzniklé takřka celodenním civěním do podsvícených displejů.
Zrak naší generace – která celý den tráví v práci u počítače, během volných chvil bere do ruky mobil a po práci si sedne k televizi – dostává pořádně zabrat. Je velice pravděpodobné, že vzhledem k současným trendům technologií se bude stále častěji objevovat krátkozrakost a také fotofobie, tedy zvýšená citlivost na světlo v důsledku dlouhodobého vystavení jasného světla z displejů.
Spánkový deficit
Neblahý dopad na spánek mají telefony hned ze dvou důvodů. Ten první je de facto popsán o pár řádků výš. Časté sledování displejů a nadměrná konzumace chladného modrého světla také narušuje tvorbu melatoninu a tím velmi negativně ovlivňuje cirkadiánní rytmus.
Pak je tu tolikrát diskutované „FOMO“, tedy „fear of missing out“ (strach, že o něco přijdete). Kvůli tomuto jevu často zůstáváme vzhůru déle, než bychom vlastně chtěli, protože potřebujeme ještě navštívit pár stránek, přečíst si další příspěvky na síti a zhlédnout několik krátkých videí na TikToku či Instagramu.
Smartphonový malíček
Fenomén „smartphonového malíčku“ (z angl. smartphone pinky) je záležitost čistě posledních generací, které den co den používají mobilní telefon. Jde o mírnou deformaci (prohlubeň) malíčku u dominantní ruky, kterou držíte telefon.
Jev si můžete na svém těle zkontrolovat sami. Stačí stisknout mezi prsty malíček na té ruce, se kterou držíte mobil nejvíce, a porovnat jej s prstem na druhé ruce. Ve většině případů nejde o nijak bolestivý problém.
Hodinky vytlačené do ruky
Vzestup moderních technologií také zažehl nový zájem o náramkové hodinky i mezi lidmi, kteří běžné „hloupé hodinky“ nepoužívali. S tím se však pojí další problém – dlouhodobé nošení velkých a těžkých chytrých hodinek může způsobit, že zápěstí na ruce, na níž nosíte hodinky, je hubenější než na druhé ruce a v oblasti, kde se do kůže noří dýnko se zdravotními senzory, se může objevovat maličká prohlubeň. Opět, ani tato jemná deformace by vás neměla nijak zásadně ovlivňovat.
Zdroj: ulekare.cz