Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vyberte si nejlepšího lékaře

redakce 02.02.2011

Et netera vytvořila portál na hodnocení lékařů a zdravotnických zařízení – toplekar.cz.

Společnost Et netera spustila portál zaměřený na hodnocení lékařů a zdravotnických zařízení, www.toplekar.cz. Portál si klade za cíl umožnit pacientům vybrat si spolehlivého lékaře a zařízení na základě hodnocení samotných lékařů. Autoři projektu se dotazují přímo českých lékařů, na jakého kolegu by se obrátili, pokud by onemocněli oni sami či osoba jim blízká a které zdravotnické zařízení by si v takovém případě vybrali.

V České republice je zhruba 45 000 lékařů a 28 000 zdravotnických zařízení a laik dosud neměl žádný nástroj, který by mu pomohl se v takto široké nabídce orientovat. Objektivní měřítko kvality přitom nelze, vzhledem ke specifickým podmínkám práce konkrétních specialistů, nastavit. Doporučení od někoho, komu důvěřujeme, je zároveň nejcennějším zdrojem informací. Z těchto základních předpokladů vyšli autoři projektu, společnost WIDEFIELD a.s. a rozhodli se poskytnout veřejnosti přehled lékařů a zdravotnických zařízení, které jsou hodnoceni samotnými lékaři. „Máme za to, že v medicíně, stejně jako v jiných oborech, o svých kvalitách profesionálové vzájemně vědí, hlavně v rámci vlastních specializací,“ říká autor projektu, Jaroslav Klapal ze společnosti WIDEFIELD. 

Myšlenku tvůrců projektu podpořilo několik českých špičkových odborníků, kteří se stali odbornými partnery projektu. „Když je lékaři špatně, obrátí se primárně na svého kolegu známého. Věří mu, chce mít jistotu, že se o něj dobře postará,“ míní děkan 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity, profesor Tomáš Zima. „Upřímně řečeno, jestliže nejste schopen hodnotit svého kolegu, kdo vám bude věřit ve vaší vlastní práci,“ konstatuje profesor Karel Cvachovec, přednosta kliniky anesteziologie a resuscitace FN Motol.

Portál vyrobila a spravuje společnost Et netera a.s. nad CMS systémem jNetPublish. „Společnost Et netera jsme si vybrali, protože byla schopna garantovat splnění zadání v požadovaných, poměrně náročných termínech a nabídla robustní systém pro konsolidaci a správu dat, i do budoucna snadno přizpůsobitelný našim potřebám,“ uvedl Jaroslav Klapal. 
Tvorba celého projektu probíhala ve dvou fázích a v poměrně krátkém čase. „Během měsíce a půl jsme nejprve spustili startovací portál, kam se lékaři registrovali a doporučovali důvěryhodné kolegy. Lékaři byli postupně oslovováni pomocí direkt mail nástroje MailOne a cca 30 tis lékařů během této fáze obdrželo přihlašovací jméno a heslo. Ve druhé fázi jsme pak během dvou měsíců připravili veřejnou část portálu včetně struktury a nástrojů pro hodnocení lékařů a zdravotnických zařízení veřejností,“ uvedl Zbyněk Hraše, projektový manažer společnosti Et netera a.s.

Na portálu toplekar.cz naleznou návštěvníci v první řadě právě vyhledávač, kam zadají jméno či odbornost a výsledkem je seznam odborníků a institucí v dané oblasti. Lékaři doporučení některým z kolegů mají u sebe ikonu „Top lékař“. Další obsah portálu tvoří denně aktualizované tematické zpravodajství, které má na starosti redakční tým společnosti a odborní partneři z řad lékařských kapacit, kteří s portálem spolupracují. V blízké době by se zde měly objevit i výsledky různých výzkumů z oblasti medicíny či například on-line poradny vybraných odborníků. Od včerejšího dne, kdy byl portál spuštěn pro veřejnost, mohou lékaře či zařízení navíc hodnotit i pacienti.

 

Komentář redakce: Na první pohled dobrý nápad - hledání kvalitního lékaře je opravdu těžká práce, ovšem konkurence - v podobě projektu Známý lékař (www.znamylekar.cz) už je o něco dále. Zatímco "Top lékař" staví na jakýchsi doporučení lékařů, konkurenční Známý lékař boduje hodnocením pacientů. A těch je (i vzhledem delšímu působení na českém webu) více než dostatek. Kladně lze ohodnotit "šířku záběru" z hlediska lokality - zatímco TopLékař mimo Prahu zřetelně tápe, "Známý Lékař" dokáže poradit a prozradí i nejedno "vesnické tajemství "...

"Top lékař" je tedy dobrým nápadem, ovšem zatím jen na počátku dlouhé a náročné cesty...

My mu ale moc šancí nedáváme.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud