Mobilní výzkumný tým společnosti McAfee objevil škodlivé aplikace pro Android a nahlásil je společnosti Google, protože porušovaly zásady obchodu Google Play. Google následně aplikace z oficiálního obchodu Androidu odstranil. Hrozí však, že je jednotliví uživatelé mohou mít stále na svých zařízeních.
Nová várka nebezpečných aplikací
Dohromady hovoříme o 43 aplikacích, které nasbíraly celkem 2,5 milionu stažení. Jednalo se převážně o aplikace pro streamování médií a agregátory zpráv a cílovou skupinou byli převážně Korejci. Stejná klamavá taktika by se však dala velmi snadno použít i na jiné kategorie aplikací a rozmanitější demografické skupiny uživatelů, například i u nás v Česku.
Aplikace neobsahovaly klasické malwary, které by uměly krást uživatelská data nebo jinak škodit vám a vašemu zařízení. Přesto stále představují riziko pro uživatele, protože otevírají dveře potenciálnímu riziku profilování uživatelů a hlavně vyčerpávají životnost baterie zařízení, spotřebovávají značné množství internetových dat a umožňují podvody vůči inzerentům.
Adware vám vysaje baterii
Právě ždímání baterie je asi největší problém, které si všimne i zcela běžný uživatel. Aplikace totiž často obsahovaly tzv. adware, tedy škodlivý kód, který na pozadí zobrazuje a „kliká“ na reklamy. Váš telefon tak nějakým podvodníkům vydělává peníze a vy přicházíte o procenta energie nejen během spánku, ale prakticky během celého dne.
Společnost McAfee uvádí, že adwarové aplikace také velmi často požadují povolení k překrývání jiných aplikací, což obvykle využívají bankovní trojské koně, které překrývají phishingové stránky přes legitimní aplikace elektronického bankovnictví.
„Uživatelům systému Android doporučujeme, aby si před instalací aplikací vždy přečetli recenze a při instalaci nových aplikací před povolením instalace důkladně zkontrolovali požadovaná oprávnění,“ uvádí na závěr Bleeping Computer.
Zdroj: McAfee, Bleeping Computer