Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vyhledávání Google umožní nastavení vlastních filtrů: výsledky si snadno přizpůsobíte, jak budete chtít

Jiří Palyza 06.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vývojáři Google pracují na nové praktické funkci, která má uživatelům zlepšit vyhledávání. Pro zpřesnění výsledků jsme doposud mohli vyhledávat pomocí parametrů. Nově nám to usnadní praktické filtry.

Pomocí filtrů bude možné přidávat do vyhledávání například konkrétní klíčová slova, nebo vyhledávat na vybraných webových stránkách. Tím bychom mohli daleko rychleji najít to, co potřebujeme.

Budeme si také moci nastavit filtr pro konkrétní typ souboru včetně PDF, textových dokumentů, tabulek, prezentací nebo elektronických knih, a také filtr podle typu domény pro vyhledávání zdrojů na webových stránkách .org, .gov anebo .edu.

Výsledky vyhledávání vám novinka umožní filtrovat také podle času, včetně uplynulé hodiny, dne, týdne, měsíce a roku. Někteří uživatelé už mohou novou funkci testovat.

Přizpůsobené filtry pak lze pojmenovat a uložit, aby byly okamžitě k dispozici pro příště. Vytvořené nebo upravené filtry se pak uloží do uživatelského účtu Google a lze je používat jak v chytrém telefonu, tak i na počítači.

Šablony filtrů pro vyhledávání Google: jak si je budeme moci přizpůsobit

Nastavení uživatelských filtrů v prostředí vyhledávání Google
Zpřesnit výsledky vyhledávání pomocí služby Google Search můžeme už nyní. Stačí k vyhledávanému slovu či řetězci přidat některý z parametrů, který Google podporuje. Do budoucna to půjde jednodušeji. Filtry si snadno nastavíme a uložíme pro příště.
Zdroj: 9to5Google

Pro vybranou skupinu uživatelů Google také připravil ukázky filtrů, které si uživatelé budou moci nastavit. Patří k nim tyto skupiny:

  • Diskuze: zobrazí se pouze výsledky z platforem Quora a Reddit
  • Pouze PDF: zobrazí pouze výsledky pro soubory typu PDF
  • Posledních sedm dní: zobrazí pouze výsledky, které jsou relevantní pro tento časový úsek
  • "Family Friendly": zobrazí pouze výsledky z ověřených webových stránek – budete si moci vytvořit seznam stránek, něco jako "whitelist", na kterých se bude vyhledávat
  • Kódování: zobrazí výsledky z kódovacích platforem a repozitářů, jako například GitHub nebo Stack Overflow

Novou funkci vyhledávacích filtrů Google prozatím oficiálně neoznámil, a také je prozatím dostupná pouze vybrané skupině uživatelů v rámci A/B testování.

Zdroj: 9to5Google

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud