Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Výkup telefonu a k tomu bonus? Zjistili jsme, kolik za svůj starý mobil dostanete na Bazoši

Jakub Fišer 05.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Představení nových vlajkových telefonů Samsung nebo iPhone s sebou většinou přináší i oblíbené akce s výkupem starých telefonů. Podobnou akci aktuálně nabízí operátor O2. Pokud si v jeho e-shopu pořídíte nový telefon, můžete získat výkupní bonus až 8 tisíc korun. To zní velmi lákavě, jak se ale cena starších telefonů pohybuje na inzertních serverech, například na Bazoši?

Kapitoly článku

Výkup telefonu je v zásadě dobrý nápad. Vzít svůj starý telefon a vdechnout mu nový život, aby našel využití i poté, co vy jej nepotřebujete. Násobně lepší, než aby ležel ladem v šuplíku. Jak moc se ale liší cena vykoupených telefonů s cenou stejných telefonů nabízených na inzertních serverech?

Jaký dostanete bonus?

Operátor O2 ve spolupráci s Mobil Pohotovostí nabízí na svém e-shopu výkup telefonů a k tomu výkupní bonus. Ten se liší v závislosti na tom, jaký telefon si chcete pořídit jako nový:

  • Kupujete iPhone 15 – bonus 2 500 Kč
  • Kupujete iPhone 13 nebo 14 – bonus 1 350 Kč
  • Kupujete Galaxy S24 – bonus 3 000 Kč
  • Kupujete Galaxy S24+ – bonus 4 000 Kč
  • Kupujete Galaxy S24 Ultra – bonus 4 500 Kč
  • Kupujete Galaxy Z Flip 5 (512 GB) – bonus 8 000 Kč
  • Kupujete Honor Magic V2 – bonus 8 000 Kč
  • Kupujete Honor Magic 6 Lite (256 GB) nebo Honor 90 (512 GB) – bonus 3 000 Kč
  • Kupujete jakýkoliv jiný telefon – bonus 500 Kč

Jen pro pořádek, tento bonus obdržíte k výkupní ceně vašeho starého telefonu, který k výkupu odnesete. Systém je přitom téměř vždy stejný: koupíte nový telefon za plnou cenu, následně prodáte svůj starý telefon za domluvenou cenu (ta se však může změnit, pokud e-shop uzná, že stav je horší, než jste uvedli), následně obdržíte na účet svou výkupní cenu a do 30 dnů také slíbený bonus.

Mohlo by vás zajímat

Výkup v obchodě vs. Bazoš

Na několika modelových příkladech porovnáme ceny výkupu u O2, respektive Mobil Pohotovosti, a ceny, za které se tyto telefony běžně prodávají na platformě Bazoš. U příkladů přitom vycházíme z toho, že většina Čechů používá telefon 2 až 3 roky a pak si kupují nový.

Budeme se tedy poptávat výkup u 3 generace starých zařízeních, které byly celý svůj životní cyklus používané, projevily se na nich tedy běžné známky opotřebení. Nechybí samozřejmě originální balení s nabíječkou. A vždy saháme po černé variantě.

Galaxy S21 a Xiaomi

Začneme u korejského Samsungu, jehož nová série Galaxy S24 právě zamířila na pulty obchodů. Za 3 roky starý model Galaxy S21 se 128GB úložištěm, běžně opotřebený, dostanete ve výkupu 4 400 korun. Na inzertním serveru se shodné telefony nabízí za 6–9 tisíc korun.

To je minimálně o 2 tisíce korun víc. Výkup by se vám vyplatil tak pouze v případě, že byste si chtěli koupit některý z nových modelů S24.

Výkup Galaxy S21 u O2
Zdroj: O2, Mobil Pohotovost
Galaxy S21 na Bazoši
Zdroj: Bazoš.cz

Trochu horší situace panuje u Xiaomi. Pokud budete chtít přinést do výkupu svůj telefon Redmi Note 10 Pro či Note 11 Pro a odnést si nový, moc velkou radost mít nebudete. Za první zmíněný model dostanete 2 000 korun, za Note 11 Pro jen o 300 korun více.

Opět záleží hodně na bonusu, jak moc bude vaše transakce výhodná. Na Bazoši koupíte Redmi Note 10 Pro za 3–3,5 tisíce korun, zatímco Redmi Note 11 Pro i za 4 500 korun.

iPhone – udrží si hodnotu?

iPhony od Applu jsou obecně vnímané jako zařízení, která si po čase nejlépe udržují svou hodnotu. Jak je to v praxi? iPhone 11 se základním úložištěm vám vykoupí za 5 000 korun, na Bazoši je k mání většinou za 6–7 tisíc korun. Černý iPhone 12 prodáte e-shopu za necelých 7 tisíc korun, zájemci na inzerát za něj však klidně požadují 8–10 tisíc korun.

Závěr – co je výhodnější?

Je tedy výhodnější odnést svůj mobil do obchodu na výkup, anebo jej prodat na internetu? Jak kdy. U prodeje přes renomovaný obchod se vyhnete komunikaci s podvodníky, rovnou se dozvíte cenu a smlouvání vám většinou k ničemu nebude.

Musíte ale počítat s tím, že váš starý telefon bude vykoupen mírně pod cenou. Teoreticky výhodně mohou působit výkupní bonusy. Tady si však musíte ohlídat podmínky těchto akcí a počítat s tím, že cena se může změnit až poté, co provedete nákup nového mobilu.

Zdroj: O2 / Mobil Pohotovost, Bazoš


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud