Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Výměna displeje smartphonu

redakce 23.09.2016
info ikonka
Zdroj:

Rozbitý displej ještě nemusí být důvodem pro vyhození jinak funkčního přístroje do popelnice. Poradíme vám, jak jej vyměnit vlastními silami

Displej je nejchoulostivější součástí celého smartphonu, zároveň však není snadné jej účinně chránit. Existují samozřejmě tvrzená skla typu Gorilla Glass nebo speciální ochranné fólie, ty ale řeší především odolnost displeje proti poškrábání, když jej třeba nosíte v kapse společně s klíči. Pokud vám smartphone vyklouzne z ruky, je podle Murphyho prakticky jisté, že spadne na roh a jeho displej (resp. krycí sklo) se roztříští na miniaturní střepy – bez ohledu na to, z jakého materiálu je vyroben a jaká fólie jej má před poškozením chránit. Zatímco drobné oděrky nemusí při použití smartphonu příliš vadit a fólie může krycí sklo ochránit před úplným roztříštěním, ne vždy budete mít to štěstí, že prasklý displej bude dále fungovat. Pokud totiž doje k poškození dotykové vrstvy (tzv. digitizéru), displej smartphonu sice bude svítit a ukazovat obraz, ale přístroj nebude možné ovládat.

Podobné neštěstí postihlo i náš smartphone LG G3. Po pádu z asi metrové výšky na dlažbu se krycí sklo displeje roztříštilo na střepy (jen pro zajímavost, jde o sklo Corning Gorilla Glass 3), a přestože displej dále fungoval, smartphone nebylo možné ovládat. Tedy, ne úplně – LG vybavuje svoje telefony speciálním nouzovým režimem, který detekuje poruchu dotykového ovládání a umožňuje uskutečnění nouzových hovorů. Samozřejmě se ale nebavíme o možnosti se smartphonem dále pracovat.

Vyplatí se tento dva roky starý smartphone vůbec opravovat? Jsme přesvědčeni, že ano. I na dnešní poměry se totiž jedná o velmi konkurenceschopný přístroj, kterému jeho čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s 2 GB operační paměti uděluje slušný výkon. Chyběl by nám také 5,5palcový Quad HD displej nebo výborný fotoaparát s laserovým ostřením. LG navíc o svoje smartphony nejvyšší třídy pečuje opravdu příkladně, takže lze LG G3 snadno aktualizovat na nový Android 6.0 Marshmallow. Při opravě vlastními silami navíc snížíte náklady na záchranu smartphonu na minimum.

Jak na to

1 Pořízení displeje

Prvním krokem úvah o opravě displeje jakéhokoli smartphonu je samozřejmě zjištění dostupnosti a ceny náhradních dílů. Zpravidla se přitom ukáže, že máte na výběr hned několik možností. Doporučujeme vám poohlédnout se především po originálních náhradních displejích, protože v případě replik z čínských e-shopů nemáte zaručeno, že bude mít dodaný displej stejné parametry (jas, kontrast) jako ten původní. Například na náš smartphone LG G3 nabízí e-shop AliExpress (aliexpress.com) náhradní displej přibližně za 1 200 korun, ale již podle chybějícího loga je jasné, že nejde o originální díl. Další nevýhodou objednávky v Číně je dlouhá čekací doba na dodávku (za kterou ale nemohou čínští obchodníci, nýbrž čeští celníci) a limity pro bezcelní dovoz zboží. Jelikož nový displej bude zpravidla dražší než 22 eur (cca 600 korun), budete možná muset zaplatit clo.

My jsme nechtěli na nový displej čekat několik týdnů, a proto jsme se rozhodli pořídit náhradní díl od českého dodavatele. Chvilka pátrání na internetu ukázala, že existují dokonce dvě možnosti, jaký náhradní díl pořídit – buďto samotný displej, nebo displej i s plastovým rámem. Druhá možnost je výhodnější v tom, že není  nutné displej nahřívat a odlepovat od rámu, ale tento díl je samozřejmě o několik stokorun dražší. Rozhodnutí je na vás, ale odlepení displeje zase tak složité není. My jsme si pořídili nový displej v e-shopu JHMobil (jhmobil.cz), který má displeje i další náhradní díly pro smartphony (sluchátka, konektory atd.) skladem.

Důrazně bychom vás ale chtěli varovat před pořízením samostatného krycího skla displeje. Problém je totiž v dotykové vrstvě, která bude na rozbitém mobilu buďto poškozena, nebo se vám ji nepodaří oddělit od krycího skla. Pořízení takového náhradního dílu bude ve většině případů znamenat jen vyhozené peníze.

mobil1

2 Potřebné nástroje

LG nepoužilo v modelu G3 šroubky se speciální hlavou, takže jsme si vystačili s malým křížovým a plochým šroubovákem, pinzetou a plastovým trsátkem (stačí libovolný tenký, ale pevný kousek plastu). Dále budete potřebovat fén, ideálně přísavku (jako je na koupelnových věšácích) a nakonec i tenkou oboustrannou lepicí pásku na upevnění nového displeje do rámu.

mobil2

3 Rozložení smartphonu

Sejměte zadní kryt smartphonu a vyjměte akumulátor, SIM kartu a paměťovou kartu. Pak vyšroubujte všechny šroubky a uložte je na bezpečné místo. Všimněte si a zapamatujte, že šroubek vedle hlavního fotoaparátu je o něco kratší. Základní desku telefonu chrání dvoudílný plastový kryt, který opatrně, za použití malého plochého šroubováku, vycvakejte z plastových zámků a citlivým páčením sejměte.

mobil3a

Základní deska má na spodní straně konektory napájení a sluchátek a na horní straně jsou k ní připojeny hlavní a selfie fotoaparát. Velmi opatrně tyto konektory odpojte od základní desky, kterou můžete následně celou sejmout.

mobil3b

4 Odstrojení příslušenství

Pokud budete měnit displej i s celým rámečkem, což není úplně špatný nápad, protože může být za dobu používání telefonu popraskaný a odřený, musíte ještě odstrojit veškeré příslušenství smartphonu. Jde o sluchátko, hlasitý reproduktor, hlavní i selfie fotoaparát a konektor sluchátek. Tyto součástky jsou do rámečku vlepeny, takže je třeba je velmi opatrně vypáčit. V žádném případě přitom netahejte za jejich kontakty. Samozřejmě je třeba vědět, jak byly všechny komponenty osazeny, takže si je před jejich demontáží třeba vyfoťte.

mobil4

5 Odlepení displeje

Jestliže měníte pouze displej, nemusíte z rámečku vyjímat výše vyjmenované součástky, ale naopak se zaměřte na široký konektor displeje s řídicím čipem, přilepený ke spodní části rámečku. Přehnaná opatrnost není nutná, jelikož součástí nového displeje je i celý konektor, takže poškození toho starého ničemu nevadí.

Dále je třeba sejmout samotný displej, což není nijak zvlášť složité. Nahřejte okraje displeje fénem a zároveň jen zkuste zvedat pomocí přísavky. Jakmile se displej na některém místě trochu odlepí, zastrčte pod něj trsátko a postupně pokračujte v nahřívání a odlepování. Rozbitý displej se sice ještě více rozláme, ale to už nijak nevadí.

mobil5

6 Složení smartphonu

Po odlepení displeje důkladně očistěte okraje rámečku od střepů a zbytků lepidla, protáhněte výřezem připojovací kabel nového displeje a displej přilepte do rámečku pomocí oboustranné lepicí pásky. Při lepení na něj příliš netlačte, aby vám nepraskl.

Pokud jste měnili celý rámeček, jste ušetřeni odlepování rozbitého a nalepování nového displeje, ale zase budete muset vracet zpět všechny komponenty. Nový rámeček má za tímto účelem na jednotlivých pozicích připravenu lepicí vrstvu, takže sejměte krycí fólii a pinzetou vložte příslušnou komponentu.

Dále postupujte v opačném pořadí než při demontáži, takže vložte zpět základní desku, připojte k ní konektory, zacvakněte plastové kryty a přitáhněte je šroubky. Nakonec vložte SIM kartu a akumulátor, zaklapněte zadní kryt a zkuste telefon oživit. Jestliže jste postupovali pečlivě a s citem, máte smartphone opravený a plně funkční.

mobil6


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme